"Deficyt budżetu na koniec roku znacząco niższy od planu"

dodane 21.12.2017 13:50

PAP |

Na koniec roku deficyt budżetu państwa będzie znacząco niższy od planowanego, głównie za sprawą poprawy ściągalności VAT - poinformowała w czwartek w komentarzu wiceminister finansów Teresa Czerwińska.

"Deficyt budżetu na koniec roku znacząco niższy od planu"   Agata Ślusarczyk /Foto Gość Warszawa, 27.08.2014, pieniądze, metoda "na wnuczka", seniorzy

"Po okresie ostatnich pięciu miesięcy występowania nadwyżki budżetowej w listopadzie zanotowaliśmy deficyt wynoszący 2,4 mld zł, tj. 4 proc. planu. Jest to najniższy deficyt po jedenastu miesiącach od co najmniej 2000 roku" - zwróciła uwagę Czerwińska w komentarzu przekazanym PAP.

"Dochody były o 28,8 mld zł wyższe niż w analogicznym okresie jedenastu miesięcy roku ubiegłego, w tym dochody z VAT o 24,7 mld zł. Świadczy to o skuteczności uszczelnienia systemu podatkowego" - oceniła.

Odnosząc się do strony wydatkowej budżetu wskazała, że w tym roku po listopadzie wykonanie sięgnęło 84,6 proc. planu, tym samym wydatki są większe o 3,6 mld zł niż w analogicznym okresie rok temu i o 25,8 mld zł niż dwa lata temu.

"Chciałabym zaznaczyć, że w tym roku przeznaczyliśmy dodatkowe środki w wyniku dwóch nowelizacji budżetu państwa podyktowanych racjonalnym gospodarowaniem środkami poprzez dysponentów, co skutkowało oszczędnościami w ich budżetach i wolnymi środkami w rezerwach" - podkreśliła.

"Na koniec roku prognozujemy, że deficyt budżetu państwa będzie znacząco niższy od planowanego, głównie za sprawą poprawy ściągalności VAT" - wskazała wiceminister.

Zaznaczyła, że jeśli chodzi o wynik całego sektora, to ostatecznie poznamy go dopiero w maju po dokonaniu wszystkich rozliczeń.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BUDŻET, GOSPODARKA, MF, PAP, WSKAŹNIKI

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 TomaszL 21.12.2017 14:35
Niezalogowany użytkownik Czy to znaczy ze w końcu można obniżyć podwyższony "na chwilę" VAT? Albo czy można wszystkim pracującym Polakom zrewaloryzować w końcu kwotę wolna od podatku?

wszystkie komentarze >