Czechy: Supermarkety muszą oddawać niesprzedaną żywność potrzebującym

dodane 01.01.2018 18:01

PAP |

Od 1 stycznia supermarkety w Czechach muszą nieodpłatnie przekazywać niesprzedane artykuły spożywcze na cele charytatywne. Jednak Czeska Federacja Banków Żywności obawia się, że będzie to ponad jej faktyczne możliwości dystrybucyjne.

Czechy: Supermarkety muszą oddawać niesprzedaną żywność potrzebującym   Roman Koszowski /Foto Gość

Obowiązek oddawania niesprzedanej żywności dotyczy sklepów o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych.

"Dzięki nowym przepisom w roku 2018 będziemy mieli do dyspozycji 10 tys. ton żywności" - wskazała wiceprzewodnicząca Federacji Banków Żywności Veronika Lachova. Jak jednocześnie zaznaczyła, jest prawdopodobne, że brakować będzie przestrzeni magazynowych, ludzi, finansów i potencjału transportowego niezbędnych dla dystrybucji tak olbrzymiej ilości. "Także przy zapewnieniu maksymalnej bezpośredniej dystrybucji będziemy z tych powodów zmuszeni odmawiać niektórych dostaw" - powiedziała Lachova.

Dotychczasowe czeskie normy prawne, podobnie jak regulacje wprowadzone w bieżącym roku, nie zezwalają organizacjom charytatywnym na rozdzielnictwo artykułów żywnościowych z przekroczonym terminem najlepszej przydatności do spożycia. Według wielu z tych organizacji ustanowienie tutaj prawnego wyjątku znacznie odciążyłoby ich finanse.

Obowiązek przekazywania żywności organizacjom charytatywnym wprowadziła między innymi Francja. W Polsce nad ustawą dotyczącą walki z marnotrawstwem żywności pracuje parlament. Ustawa czeka na drugie czytanie - powiedziała PAP Magdalena Bryksa-Szymańczak z Federacji Polskich Banków Żywności.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CZECHY, PAP, ŻYWNOŚĆ

Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Jak najbardziej możliwe 02.01.2018 18:57
Niezalogowany użytkownik I nie powinno być traktowane jako coś nadzwyczajnego.
Każdy bowiem człowiek bez względu na światopogląd powinien się starać robić dobre uczynki na rzecz bliźniego. Niewiara czy ateizm wcale nie zwalniają od tego . A nawet przeciwnie - człowiek bez wiary w Boga tym bardziej powinien pokazać że motywowany świeckimi przesłankami potrafi być szlachetnym człowiekiem. A ewentualne "współzawodnictwo" w uprawianiu dobroczynności i miłosierdzia wyjdzie na dobre potrzebującym.
Plusów: 8 Gość 02.01.2018 06:35
Niezalogowany użytkownik Ale tak ogólnie to jesz coś? Bo albo sam wszystko hodujesz i uprawiasz, albo wieje z Twoich okolic straszną hipokryzją...
Plusów: 7 FDKGT 01.01.2018 23:48
Niezalogowany użytkownik Niezrozumiałe w tej wiadomości jest to ,że sklepy mają oddawać niesprzedaną żywność organizacjom charytatywnym którym wciąż w tym roku według obowiązujących przepisów nie wolno rozdzielać żywności o przekroczonym okresie najlepszej przydatności ,zaś Czeska Federacja Banków Żywności "obawia się" ,że nie starczy możliwości dystrybucyjnych . Można pomyśleć ,że te 10 tys. ton w dyspozycji Czeskiej Federacji Banków żywności ma Federacja zjeść sama . Pokręcona ta wiadomość . Nadmiar żywności to objaw świąteczny , to w święto ma być wszystkiego w bród i ma się właśnie zmarnować bo takie jest prawo świętowania .Natura jest hojna sypiąc nadmiarem ziarn .
A piękna (!) fota p. Koszowskiego:

Jaja.
Od kurek z "wolnego wybiegu". Na którym posypano ziarna GMO.

Sałata.
Pędzona chemią w szklarni.

Masło.
Z dodatkiem transformowanych olejów (najtańsze - palmowe).

Mleczko.
Odwirowane, przypieczone zemulgowane kazeiny.

Cukier.
Ile cukru w cukrze? By był bieluśko krystaliczny, odrafnowany z wszystkich mikroelementów. Gdy Wańkowicz wołał "Cukier krzepi", to krzepił. Ale to było dawno i przed wojną.

Chlebek powszedni.
Może nie aż trociny, ale ...

Bułecki.
Z mrożonego ciasta. Aby (jak w reklamie jedna z sieciówek niedawno) zrobić konsumentowi dobrze.
A kto pamieta, że kiedyś kajzerkę można było rozłożyc na gwiazdke? I była chrupiąca. Dziś "laserowym" nożem trudno rozkroić, jak guma, jak guma.

Kiełbaska.
Okrawki w jelicie (pewnie z papierni).

Szynkopodobna.
Miazga z nie wiadomo z czego.

Mąka.
Może najzdrowsza. Jeszcze można wybrać, mniej czy bardziej oczyszczoną. Ale kto tam ma czas na wypieki lub krojenie makaronu. Może od święta ...

wszystkie komentarze >