MIB: Podwyżka opłat za przejazd autostradą A2 jest niezasadna

dodane 03.01.2018 09:00

PAP |

W ocenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB) kolejna podwyżka opłat za przejazd autostradą A2, zarządzaną przez Autostradę Wielkopolską SA, jest niezasadna - poinformował w przesłanym PAP komunikacie Szymon Huptyś, rzecznik prasowy resortu.

MIB: Podwyżka opłat za przejazd autostradą A2 jest niezasadna   Tomasz Gołąb /Foto Gość Autostrada A2

"Kierowcy za przejazd odcinkiem z Konina do Nowego Tomyśla muszą teraz zapłacić 40 gr za każdy kilometr. Dla porównania, na odcinkach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad kierowcy płacą 10 gr za kilometr" - napisano w komunikacie.

"Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad negatywnie zaopiniowała wniosek koncesjonariusza w tej sprawie, niemniej - zgodnie z umową koncesyjną zawartą w 1997 r. - opinia ta nie jest wiążąca dla spółki" - dodano.

Od 2 stycznia 2018 roku zmieniły się stawki za przejazd płatnymi odcinkami A2 między Nowym Tomyślem a Koninem (Wielkopolskie). Samochody osobowe i motocykle płacą za przejazd 60 zł, czyli o 3 zł więcej niż dotąd.

Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska Zofia Kwiatkowska informowała jeszcze przed wprowadzeniem nowych opłat, że spółka przeznacza pieniądze uzyskane z opłat za przejazd m.in. na bieżące zimowe i letnie utrzymanie autostrady, na remonty, a także na spłatę kredytów.

Przypomniała, że w 2018 roku planowane jest rozpoczęcie rozbudowy obwodnicy Poznania - poszerzenie o trzeci pas ruchu trzynastokilometrowego odcinka obwodnicy od węzła Komorniki do węzła Krzesiny, oraz dobudowa i rozbudowa ekranów akustycznych. W przyszłym roku wzmacniana będzie też nawierzchnia autostrady na odcinku Poznań - Września.

"Podwyżka jest odzwierciedleniem realnych kosztów utrzymania autostrady, niezbędnych inwestycji oraz kosztów obsługi kredytów. Stawki za przejazd ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu" - informowała Kwiatkowska.

Poprzednia podwyżka opłat miała miejsce w marcu 2017 roku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AUTOSTRADY I DROGI, DROGI, GOSPODARKA, PAP, PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ, UTRUDNIENIA

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Jerz. 03.01.2018 14:46
Niezalogowany użytkownik Pewnie że ciekawe, ale taka lekcja chyba sporo kosztuje... ;-) A np. w Austrii za niespełna 2/3 ceny przejazdu odcinka A2 Nowy Tomyśl - Konin mamy 2-miesięczną winietę na cały kraj, eh...
Plusów: 1 gosc 03.01.2018 12:02
Niezalogowany użytkownik Swoją drogą ciekawe, jak się doi z VAT-u, mając autostradę?:)
Plusów: 3 tixx 03.01.2018 10:05
Niezalogowany użytkownik Skończyło się dojenie z VATu, trzeba źródełka poszukać w innym miejscu
Plusów: 2 Gość 03.01.2018 09:54
Niezalogowany użytkownik Prywatna autostrada, prywatny właściciel, prywatna droga - to i ceny prywatne. Chcieliście prywatyzować, to teraz trudno - sprzedawca dyktuje ceny, nie ma obowiązku jeździć tą autostradą.

wszystkie komentarze >