Izrael przyjął ustawę o ograniczeniu handlu w szabat

dodane 09.01.2018 13:47

PAP |

Izraelski parlament, Kneset, przyjął stosunkiem głosów 58 do 57 w trzecim i ostatnim czytaniu ustawę o handlu dającą ministerstwu spraw wewnętrznych uprawnienie do podejmowania decyzji o ograniczeniach w handlu w szabat.

Uchwalenie ustawy, promowanej przez ministra spraw wewnętrznych Arjeha Deriego z ultraortodoksyjnej partii Szas, wywołało niezadowolenie świeckich deputowanych, lecz uchroniło koalicyjny rząd przed rozpadem.

Tzw. ustawa supermarketowa przewiduje, że władze lokalne będą mogły uchwalać zezwolenia na otwarcie sklepów i restauracji na swoim terenie podczas szabatu tylko za zgodą MSW.

Większość żydowskich sklepów i supermarketów tradycyjnie pozostaje zamkniętych w Izraelu w szabat, który trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. Liczba otwartych lokali różni się w zależności od religijnego charakteru danego obszaru.

Szas i inne ultraortodoksyjne ugrupowania wbrew świeckiej większości żydowskich mieszkańców Izraela dążyły do ograniczenia sobotniego handlu, grożąc opuszczeniem koalicyjnego rządu premiera Benjamina Netanjahu, dysponującego jedynie niewielką większością parlamentarną.

Netanjahu zapowiedział w poniedziałek na spotkaniu swej frakcji w parlamencie, że głosowanie przeciwko nowej ustawie będzie głosowaniem za wotum nieufności wobec rządu. Co najmniej jeden deputowany z Likudu, partii premiera, odmówił głosowania za ustawą o handlu i jest zagrożony wykluczeniem. Członkowie innych frakcji koalicyjnych także odmówili jej poparcia. Minister obrony Awigdor Liberman, lider ultranacjonalistów z partii Nasz Dom Izrael, zapowiadał, że jego ugrupowanie nie poprze ustawy, którą nazwał "absurdalną".

W październiku ubiegłego roku Sąd Najwyższy wydał orzeczenie pozwalające na otwarcie w szabat ok. 160 małych supermarketów w Tel Awiwie, które o to zabiegały. Wprowadzenie ograniczeń w handlu pozostawił bowiem decyzji władz lokalnych. Część drobnych kupców protestowała wtedy, ponieważ zezwolenie na handel w szabat zmuszało ich do otwierania własnych sklepów ze względu na konkurencję. W ostatnich tygodniach wiele gmin pośpiesznie uchwalało lokalne przepisy, by zdążyć z zezwoleniami na otwarcie sklepów w szabat przed wprowadzeniem w życie nowego ustawodawstwa.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DETAL, HANDEL, IZRAEL, JUDAIZM, PAP, PARLAMENT, WYZNANIA

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 08.02.2018 14:16
Niezalogowany użytkownik co nam do tego?
Plusów: 1 (wujek) Olek 09.01.2018 18:33
Niezalogowany użytkownik Brawo, dzień święty świecić! Tak ma być!
Plusów: 0 nika 09.01.2018 17:45
Niezalogowany użytkownik Podzielę się doświadczeniem z pielgrzymki: automat z butelkami wody pitnej w szpitalu nieczynny w szabat, o czym informuje napis na nim - po hebrajsku. Jak żyć?...

wszystkie komentarze >