Pociąg-orkiestra na torach

dodane 14.01.2018 12:19

bg

zobacz galerię 

Dzisiaj, w dniu finału 26. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z Krakowa wyruszył specjalny pociąg, w którym będzie trwała zbiórka na leczenie noworodków.

Pociąg-orkiestra na torach   Bogdan Gancarz /Foto Gość W orkiestralnym pociągu kwestowali m.in. ubrani w mundury kolejowe Amelka i Arek Lisowscy

Orkiestrowy pociąg „Gramy, bo Lubimy”, podstawiony przez Koleje Małopolskie, wyjechał z krakowskiego Dworca Głównego o godz. 9.18.

Do pasażerów podchodziło z puszkami kwestarskimi m.in. rodzeństwo: 7-letnia Amelka i 12-letni Arek Lisowscy. - Mamy nadzieję, że pieniądze, które uzbieramy, pomogą w leczeniu chorych dzieci - powiedzieli. Oboje byli ubrani w mundury kolejowe - Amelka miała na głowie czerwoną czapkę, a w ręce lizak zawiadowcy ruchu, Arek zaś - czapkę konduktora.

- Przejazd potrwa kilka godzin. Pociąg będzie jechał przez krakowskie stacje, m.in. Łagiewniki-Sanktuarium, a dalej przez Skawinę, Kalwarię Zebrzydowską, Suchą Beskidzką i Wadowice. Pod dłuższym postoju w Wadowicach ruszy w drogę powrotną i wczesnym wieczorem wróci do Krakowa - poinformował Grzegorz Stawowy, prezes Kolei Małopolskich.

Z przejazdu mógł skorzystać każdy, kto po wejściu do pociągu wrzucił datek do puszki kwestarskiej. Pasażerowie byli częstowani rozmaitymi smakołykami, m.in. ciastkami w kształcie serduszek WOŚP. Po drodze grali i śpiewali dla nich muzycy, m.in. Magda Bożyk.

Pociągiem jechała Barbara Filip z dziećmi Kają i Olafem. - O możliwości takiego przejazdu powiedział mi kolega. Cieszę się, że będziemy mogli podróżować, wspierając przy okazji szczytny cel - powiedziała.

Po całym mieście chodziło wielu wolontariuszy. Byli wśród nich m.in. Mateusz, Tomek i Patryk z klas mundurowych XVI liceum oraz Mateusz Skrzypczyk i Dominik Mędrala z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej. Mateusz i Dominik, wspierani przez jedną z nauczycielek ośrodka, kwestowali wśród tłumu osób na giełdzie książek i staroci pod Halą Targową przy ul. Grzegórzeckiej. - Chętnie wrzuciłam datek do puszki, bo wiem, że w tym roku pieniądze z kwesty pójdą na leczenie noworodków - mówiła pani Lucyna, bukinistka, sprzedająca na giełdzie wraz z mężem książki.

Z okazji tegorocznego finału WOŚP w Krakowie zorganizowano wiele imprez. Na Błoniach trwają pokazy lotnicze oraz prezentacje grup tanecznych. Od godz. 16.15 do wieczora będą się też odbywały koncerty na scenie ustawionej na Rynku Głównym. O godz. 20 rozbłyśnie tu tradycyjne Światełko do Nieba w postaci scenicznego pokazu pirotechnicznego. Na portalu aukcyjnym Allegro odbywają się z kolei m.in. licytacje przedmiotów przekazanych na cele WOŚP przez instytucje i osoby z Małopolski, m.in. repliki berła rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego przekazanej przez uczelnię. Można również wylicytować spacer nad Morskie Oko z 5-letnim niepełnosprawnym Arkiem i jego rodzicami. Aukcja potrwa do 21 stycznia. Na razie licytacja doszła do ponad tysiąca zł. O Arku zrobiło się głośno kilkanaście dni temu, gdy wraz z rodzicami pojechał na wózku do Morskiego Oka. Zwykły spacer stał się symbolem tego, że niepełnosprawny nie musi siedzieć w domu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KRAKÓW, WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY, WOLONTARIUSZE WOŚP, WOŚP

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 17 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Marek 15.01.2018 17:19
Niezalogowany użytkownik TVP to media publiczne a nie polityczne, ale mogę się mylić :)
Plusów: 0 Marek 15.01.2018 17:16
Niezalogowany użytkownik I za to wielkie "Dziękuję" zwykłym ludziom. A Ci niezwykle ludzie niech sami coś zrobią a nie tylko krytykują.
Plusów: 1 max 15.01.2018 13:47
Niezalogowany użytkownik A czy media lewicowo liberalne informują o działalności Caritas lub charytatywnej działalności Kościoła typu jadłodajnie dla bezdomnych itp czyli sprawami którymi powinno zajmować się państwo nie Kościół? Z reguły jak się coś pojawia na temat Kościoła to kłamliwa informacja że Kościół nie płaci podatków i ze jest obciążeniem dla budżetu . Na tym portalu są zamieszczone zdaje się 3 artykuły z wczoraj na temat wośp, i wszystkie pozytywne, choć nie każdemu działalność wosp się podoba.
Plusów: 0 max 15.01.2018 13:13
Niezalogowany użytkownik Nie zapominaj że na ten wośp dali zwykli ludzie i to wosp funkcjonuje dzięki pieniądzom ludziom a nie na odwrót. Ten sprzęt został kupiony dzięki hojności zwykłych ludzi a nie hojności wośp.

wszystkie komentarze >