107,6 FM

Brak wewnętrznej spójności działa destrukcyjnie

Jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Mk 3,25

Uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili o Jezusie: «Ma Belzebuba i mocą władcy złych duchów wyrzuca złe duchy».

Wtedy Jezus przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: «Jak może Szatan wyrzucać Szatana? Jeśli jakieś królestwo jest wewnętrznie skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc Szatan powstał przeciw sobie i jest z sobą skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i dopiero wtedy dom jego ograbi. Zaprawdę, powiadam wam: Wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego». Mówili bowiem: «Ma ducha nieczystego».


Wewnętrznie skłócony to niespójny. Taki „nie może się ostać”. Trzykrotne podkreślenie w krótkim tekście tego ciągu przyczynowo-skutkowego świadczy o tym, że Jezus nie tylko argumentuje z całą stanowczością przeciwko zarzutom uczonych w Piśmie, lecz pragnie również udzielić bardzo pożytecznej nauki. Brak wewnętrznej spójności działa destrukcyjnie. Zarówno w wymiarze społecznym, jak i osobistym. Zarówno w relacji do ludzi, jak i w relacji do Boga. Potrzeba dużo wysiłku, by stać się człowiekiem wewnętrznie jednolitym, przejrzystym. Nazywamy to dojrzałością. O ileż łatwiej przychodziłoby nam dojrzewanie, gdybyśmy rozpoczynali od założenia, że to relacja z Jezusem jest źródłem naszej wewnętrznej spójności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Gość powszedni
    22.01.2018 10:19
    Zasady dobrego życia na tym świecie są bardzo proste, wystarczy je poznać i w życiu przestrzegać, a życie stanie się radosne. Jednak ludzie wychowywani w przekonaniu materialistycznym, nie są zdolni do poznawania prawdy, bo zaślepiają ich pożądania cielesne. Aby zacząć widzieć prawdę, trzeba najpierw przestać pożądać żony bliźniego swego i jego jakiejkolwiek rzeczy.
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter