107,6 FM

Smartfon ma negatywny wpływ na zdolności poznawcze uczniów

Korzystanie ze smartfonów przez uczniów w szkołach źle wpływa na zdolności poznawcze. Dzieci korzystające podczas lekcji z telefonów komórkowych mają gorsze wyniki w nauce - mówi PAP psycholog Joanna Paszkowska-Rogacz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Powołując się na doświadczenia z innych krajów, m.in. w Francji czy Wielkiej Brytanii - ekspert wskazuje, że zakaz używania przez uczniów telefonów komórkowych w szkołach przynosi pozytywne efekty zarówno pod względem wyników w nauce, jak i poprawy interakcję z rówieśnikami.

Badania pokazują, iż wielozadaniowość, ciągłe przełączanie się pomiędzy różnymi aktywnościami (co jest plagą dzisiejszych czasów i to nie tylko w odniesieniu do dzieci w szkołach, ale też do ludzi dorosłych) ma zły wpływ na zdolności poznawcze czy nawet na funkcjonowanie mózgu na poziomie neuronalnym - podkreśla psycholog.

Funkcjonowanie obszaru mózgu odpowiedzialnego m.in. za zdolność do empatii i za kontrolę emocjonalną może ulegać zaburzeniu w wyniku tzw. multitaskingu. "Można powiedzieć, że bycie z jednej strony w klasie i uczestnictwo w lekcji, a z drugiej strony - pisanie na telefonie komórkowym, wymienianie wiadomości - jest rodzajem multitaskingu" - zaznaczyła.

Jak mówi, ludzie mają ograniczone zasoby poznawcze, czyli rodzaj energii mentalnej, która pozwala im uczestniczyć w różnych aktywnościach intelektualnych - pozwala myśleć, koncentrować uwagę na jakiś zadaniach.

"Więc jeśli jakaś część z tej energii idzie na kontakt poprzez używanie smartfonu, to dużo mniejsza część tych zasobów pozostaje na uczestnictwo w lekcji, na słuchanie nauczyciela, odpowiadanie na pytania... i to jest obserwowane zarówno w szkołach, jak i podczas zajęć na uczelniach" - podkreśliła psycholog.

Ekspertka przyznaje, że wielu młodych ludzi jest uzależnionych od telefonów - odczuwa ciągły przymus ich używania, niezależnie od okoliczności, i czuje niepokój, kiedy telefonu nie ma przy sobie. Telefon bardzo często zastępuje inne formy komunikacji, nawiązywania interakcji z rówieśnikami i rodzicami. Zabiera też czas, który może być poświęcony na inne czynności ważne dla rozwoju dziecka, tj. aktywność fizyczną albo interakcje z rówieśnikami.

Psycholog przytoczyła wyniki badań, przeprowadzonych przez Jeffrey'a Huznekoffa z Miami University Midletown w Ohio na trzech grupach uczniów. Jedna z grup w czasie lekcji mogła komunikować się na messengerze w trakcie nauki, inni - też mogli, ale ta komunikacja miała dotyczyć materiału omawianego na lekcjach. Trzecia grupa uczniów nie miała dostępu do telefonów.

"Ewidentnie pierwsza grupa, która robiła rzeczy na swoich smartfonach nie związane z lekcją, miała te wyniki w nauce gorsze, zapamiętała mniej i robiła też mniej notatek w trakcie lekcji, bo zwyczajnie nie miała czasu" - zaznaczyła Paszkowska-Rogacz.

Zdaniem ekspertki trudnym tematem jest to, od kiedy dawać dziecku smartfon. Na to - w jej ocenie - nie ma jednej, dobrej recepty. Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne radzi np., aby przed 18 miesiącem życia dziecko nie miało kontaktu z ekranem. Później do ukończenia dwóch lat powinien on być ograniczony do 5 minut jednorazowego kontaktu, ale tylko pod ścisłą kontrolą rodzica, która wyjaśnia dziecku to zjawisko, z którym ma ono właśnie kontakt. Następnie do 5. roku życia kontakt dziecka z ekranem powinien być ograniczony do maksymalnie godziny dziennie, w kilkunastominutowych blokach.

Psycholog podkreśla, że nie tylko szkoła, ale też rodzice mogą mieć wpływ na sposób korzystania przez dzieci z urządzeń elektronicznych. Postawy rodzicielskie mogą bowiem sprawiać m.in. to, że dziecko częściej i dłużej gra w gry na urządzeniach elektronicznych.

Jako przykład podała koreańskie badania, w których wzięło udział 1800 uczniów w różnym wieku. Okazało się, że dzieci w wieku wczesnoszkolnym, których rodzice byli z nimi bliżej emocjonalnie, rzadziej też korzystały z urządzeń elektronicznych i mniej czasu poświęcały na gry. Natomiast we wszystkich grupach wiekowych czynnikiem ryzyka były nadmierne wymagania ze strony rodziców.

"To też wskazuje na to, że smartfon może być czasami jakąś formą ucieczki, formą kompensacji. Jest to warte zastanowienia - i to zarówno po stronie szkoły, jak i rodziców - jaką rolę w życiu dziecka pełni to urządzenie. Bo obecnie pełni bardzo ważną" - mówi psycholog.

Podkreśliła, że dzieci, które są odcięte za karę od telefonu, bardzo mocno to przeżywają.

Całkowity zakaz korzystania z telefonów przez uczniów poniżej 15. roku życia w szkole ma obowiązywać od września tego roku we Francji. Dotąd zakaz obejmował tam korzystanie ze smartfonów na lekcjach, teraz nie wolno ich będzie można mieć także na przerwach.

Zdaniem psycholog doświadczenia światowe, np. we Francji czy w Wielkiej Brytanii pokazują, że jeśli gdzieś wprowadzony jest zakaz korzystania ze smartfonów na lekcjach (pod groźbą skonfiskowania ich) - daje to pozytywne efekty, m.in. jeśli chodzi o wyniki w nauce.

"Być może zabieranie ich, jeśli pojawią się na lekcji czy na przerwie, może być trudne na początku dla uczniów, którzy zetkną się z tym po raz pierwszy. Ale jeśli będą przychodziły kolejne roczniki pierwszoklasistów, którzy - a także ich rodzice, będą od początku zaznajomieni z tą regułą - to za parę lat to może stać się pewną normą. I być może to się przemieni w taką normę, która nie będzie musiała się wiązać z jakimś ścisłym nakazem czy zakazem" - oceniła Joanna Paszkowska-Rogacz.

« 1 »
 • gość
  24.01.2018 08:59
  Do 2 lat? Do 5 lat? Przecież dziecko w ogóle nie potrzebuje kontaktu ze smartfonem. Najlepszą "normą" jest 0 minut dziennie do 13 r.ż. Nie dajmy się zwariować - są przecież zwyczajne telefony, służące do dzwonienia.
  doceń 11
 • Godzilla
  24.01.2018 11:20
  Warto wspomnieć, ze równie negatywny wpływ na rozwój dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych ma tv. Dzieci, minimum dopóki nie zaczną mówić, absolutnie nie powinny oglądać telewizji, tyczy się to również sytuacji, kiedy tv "leci w tle" i dziecko tylko "zerka". Badania naukowe dowodzą jednoznacznie, ze tzw wysokie technologie znacznie spowolniają rozwój poznawczy dziecka.
 • TomaszL
  24.01.2018 11:41
  Dokładnie widać jak świat dorosłych nie nadąża za rozwojem technologii. Dorośli są w sporej części już cyfrowymi analfabetami, a takie pomysły jak zakazy są im potrzebne aby ukryć swoje e-wykluczenie.

  Wnioski że smartfon rozprasza na lekcjach są tak trywialne, równie dobrze może rozpraszać okno, książka itd.
  Za "moich czasów" na lekcjach wymieniało się informacje pocztą analogową - przez karteczki i to też rozpraszało i pewnie pogarszało hipotetyczne wyniki nauczania.

  Otwartym pozostaje pytanie jak system nauczania ma dostosowywać się do obecnych czasów. Zakaz używania pokaże jedynie bezradność nauczycieli i opresyjność szkoły.
 • Mag
  25.01.2018 12:03
  Liściki na lekcji nie uzalezniają tak jak korzystanie ze smartfona na każdym kroku!Te urządzenia są przydatne ale trzeba z nich umieć korzystać, dzieci nie są wystarczająco dojrzałe by umieć sobie odmówić przyjemności związanej z wysyłaniem i otrzymywaniem wiadomości elektronicznych czy graniem w gry, które nastawione są własnie na to by wciągać i uzależniać by biznes się kręcił. W klasie mojego dziecka połowa uczniów gra na komórkach na przerwie a jak ktoś tego nie robi to się nie liczy w towarzystwie! Dzieci agresja reagują jak się im przerwie grę, o coś zapyta. To nie jest normalne i świadczy o uzaleznieniu młodego człowieka od tego, co w tej komórce się znajduje. Alkohol też jest dla ludzi, ale jak ktoś nie umie z niego korzystać to się uzaleznia, im wczesniej człowiek zaczyna tym trudniej mu z tego wyjść. Problem jednak w tym, że o tym, ze alkohol uzaleznia i może być szkodliwy, wszyscy wiedzą, ale mało kto dopuszcza do siebie mysl, że ten nowoczesny, atrakcyjny gadżet może spowodować równie wielkie szkody w głowie!Bo najłatwiej dac dziecku smartfona (bo mnie stać!a co!niech ma!)i mieć świety spokój bo siedzi grzecznie w swoim pokoju i nic ode mnie nie chce, a tak to musiałbym mu wymyslić zajęcie albo nie daj Boże spędzić z nim czas!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama