Najlepsi znawcy św. Marka

dodane 25.01.2018 15:31

Szymon Zmarlicki

zobacz galerię 

Czym zdumiał słuchaczy Jezus, gdy nauczał w synagodze w Kafarnaum? Jakie polecenie wydał uzdrowionemu z trądu?

Najlepsi znawcy św. Marka   Szymon Zmarlicki /Foto Gość Dziesiątka najlepszych znawców Ewangelii według św. Marka

68 uczniów szkół podstawowych z diecezji gliwickiej zakwalifikowało się do ostatniego etapu XXIII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi Ewangelii św. Marka.

Czym wzbudził słuchaczy w zdumienie Jezus, gdy nauczał w synagodze w Kafarnaum? Jakie polecenie wydał uzdrowionemu z trądu? Co było powodem pytania o to, dlaczego Jego uczniowie nie poszczą? Między innymi taką wiedzą musieli wykazać się uczestnicy.

- Przygotowywaliście się na różne sposoby: w szkole z katechetą, w domu z rodzicami czy sami w osobistym studium Pisma po lekcjach albo czytając niejeden rozdział wieczorem do poduszki - mówił na początku do uczniów ks. Adam Spałek, diecezjalny wizytator katechetyczny, który poprowadził finałowy etap. - Wszyscy tu obecni jesteście zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu - powiedział.

Już po konkursie uczniowie zwracali uwagę na problem z jednym z pytań. Uczestnicy powinni w kilku miejscach uzupełnić podany fragment Ewangelii: "Wy wszyscy zwątpicie we Mnie tej nocy. Bo jest napisane: ... (Uderzę pasterza), a rozproszą się ... (owce stada) ze ...".

Okazało się jednak, że w oryginalnym tekście nie znajduje się ostatnia część zdania (widnieje ona natomiast w Ewangelii wg św. Mateusza).

Jak przyznał ks. Adam Spałek, niektórzy uczniowie "walczyli jak mogli i pisali rozmaite hasła, bawiąc komisję do łez". Wśród najbardziej kreatywnych odpowiedzi wymienił: "...a rozproszą się owce ze strachu", "ze stodoły", a nawet "rozproszą się gwiazdy ze Wschodu".

Zdecydowano, że za błędnie sformułowane pytanie uczestnicy nie stracą punktów.

Od lewej: Łukasz Konopka, Damian Kozub i Jakub Potempa z ks. Adamem Spałkiem   Szymon Zmarlicki /Foto Gość Od lewej: Łukasz Konopka, Damian Kozub i Jakub Potempa z ks. Adamem Spałkiem Wśród najlepszej trójki różnice były minimalne i decydowały zaledwie połówki punktów. Najlepszym znawcą Ewangelii według św. Marka okazał się Damian Kozub ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Bytomiu-Bobrku. Drugi był Jakub Potempa ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach, a trzecie miejsce przypadło Łukaszowi Konopce ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnowskich Górach.

- Do konkursu uczyłem się od końca września. Najpierw czytałem Ewangelię, a później słuchałem, bo wygrałem ją w wersji audio - powiedział tuż po ogłoszeniu wyników zadowolony laureat.

Na zwycięzcę czekała atrakcyjna nagroda - tygodniowy wyjazd na ferie zimowe do Szklarskiej Poręby, który ufundowało diecezjalne Duszpasterstwo Turystyki. Kolejni na podium otrzymali karty podarunkowe do wykorzystania w jednym ze sklepów z elektroniką.

Szybko okazało się jednak, że Damian w tym samym terminie wyjeżdża z rodzicami na zaplanowaną już wcześniej pielgrzymkę do Rzymu, gdzie weźmie udział w audiencji u papieża Franciszka i będzie zwiedzał katakumby oraz muzea.

Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca wymienili się nagrodami, a zwycięzca nie żałuje, że nie będzie mógł skorzystać z wygranego wyjazdu.

Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej co roku odbywa się w pięciu diecezjach na terenie województwa śląskiego: katowickiej, gliwickiej, bielsko-żywieckiej, częstochowskiej i sosnowieckiej.

W przyszłym roku uczniowie będą skupiali się na Ewangelii według św. Łukasza, a organizatorem konkursu będzie diecezja gliwicka.


Zobacz fotorelację z finału konkursu w GALERII ZDJĘĆ.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DIECEZJA GLIWICKA, DIECEZJALNY KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ , KONKURS BIBLIJNY, KS. ADAM SPAŁEK

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.

Reklama