Senat poparł bez poprawek nowelizację ustawy o IPN

dodane 01.02.2018 06:52

PAP |

Senat poparł w czwartek przed godz. 2 w nocy bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Senat poparł bez poprawek nowelizację ustawy o IPN   PAP/Radek Pietruszka Senat RP

Za ustawą głosowało 57 senatorów, 23 przeciwko, 2 senatorów wstrzymało się od głosu.

Senat nie przyjął tym samym poprawek proponowanych m.in. przez senatorów PO. Tuż przed głosowaniem senatorowie PO, którzy zgodzili się, że sformułowanie o "polskich obozach śmierci" jest naganne, przestrzegali jednocześnie przed międzynarodowymi konsekwencjami wejścia w życie noweli.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Zgodnie z ustawą, którą Sejm przyjął w piątek, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Jeśli sprawca działałby nieumyślnie, podlegałby karze grzywny lub ograniczeniu wolności. Nie byłoby przestępstwem popełnienie tych czynów "w ramach działalności artystycznej lub naukowej". Nowy przepis ma się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu". Śledztwo z urzędu wszczynałby prokurator IPN; wyrok podawano by do publicznej wiadomości.

Ustawa zakłada także możliwość wytaczania za takie sformułowania jak "polskie obozy śmierci" procesów cywilnych, m.in. przez organizacje pozarządowe i Instytut Pamięci Narodowej. Odszkodowanie lub zadośćuczynienie będą przysługiwać Skarbowi Państwa.

W ustawie znalazły się także przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów (także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką).

W nowelizacji ustawy o IPN zapisano definicję takich zbrodni. Są to "czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności". Wskazano również, że taką zbrodnią był udział ukraińskich nacjonalistów w eksterminacji Żydów i popełnione przez nich ludobójstwo na obywatelach II RP na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, HOLOKAUST, IPN, KULTURA, PAP, PRAWO, SENAT

Przeczytaj komentarze | 19 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Gość 01.02.2018 12:34
Niezalogowany użytkownik Posumujmy absurdy PIS. Wojewoda zamknął rejon ambasady Izraela w oparciu o art. 60 ust. o województwie i adm. rząd. Ten sam wojewoda wydał dla tych samych stowarzyszeń zgodę na zgromadzenie cykliczne "Marsz Niepodległości", na trzy lata!
Jak to skomentować?
Plusów: 0 jurek 01.02.2018 12:13
Niezalogowany użytkownik Niekoniecznie. Nie da się zadekretować prawnie zdania, że Polacy to sami wspaniali ludzie bez skazy (no może obecnie za wyjątkiem "Targowicy" z Różą T. na czele)
Plusów: 0 jurek 01.02.2018 12:11
Niezalogowany użytkownik NA wojnie są ofiary i w zasadzie wszyscy sa ofiarami wojny (no może poza naczalstwem, które się lubuje w ustawianiu figurek na planszach)
Plusów: 2 Gość 01.02.2018 11:57
Niezalogowany użytkownik Dlaczego ofiary i świadkowie zagłady w obozach mają ważyć słowa, by nie podpaść organom ścigania, i czy będzie odtąd czynem karalnym świadectwo ocalałego Żyda, który „bał się Polaków” ? Dlaczego mamy spierać się nie na argumenty, lecz na paragrafy ?

wszystkie komentarze >