Departament Stanu USA: Śledzimy pilnie losy ustawy o IPN

dodane 02.02.2018 07:05

PAP |

Śledzimy pilnie losy ustawy o IPN, ale nie komentujemy procesu legislacyjnego w Polsce - oznajmiła w czwartek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert odnosząc się do przyjęcia przez Senat nowelizacji ustawy o IPN.

Nauert odwołała się też do wydanego wcześniej oświadczenia resortu dyplomacji USA, w którym zaapelowano do polskiego rządu o ponowne rozważenie implikacji nowej ustawy dla "naszej zdolności do pozostania nadal realnymi partnerami".

Wyjaśniła, że Departament Stanu niepokoją też napięcia między sojusznikami USA - Polską i Izraelem.

Nauert odmówiła odpowiedzi na pytanie, jakie ewentualne działania mogą rozważać władze USA w odniesieniu do polskiego rządu, jeśli nowelizacja ustawy o IPN ostatecznie wejdzie w życie.

Rzeczniczka powtórzyła tezy zawarte w komunikacie Departamentu Stanu wydanym w środę, że Stany Zjednoczone zdają sobie sprawę, iż "historia Holokaustu jest bolesna i złożona" a konfrontacja z pewnymi aspektami historii jest trudna, jednak nie wolno ograniczyć debaty i wypowiadania się na temat Holokaustu.

W komunikacie napisano: "Rozumiemy, że wyrażenia takie jak: +polskie obozy śmierci+ są niewłaściwe, błędne i sprawiają ból (...). Jednakże, jesteśmy zarazem zaniepokojeni i tym, że, jeśliby wszedł w życie, projekt tej ustawy mógłby podważyć wolność wypowiedzi i badań naukowych".

"Wierzymy, że tylko nieskrępowana dyskusja, badania naukowe i działalność edukacyjna to najlepszy sposób, by przeciwdziałać niewłaściwym i krzywdzącym wypowiedziom" - głosi nota Departamentu Stanu USA.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, HISTORIA, HOLOKAUST, IPN, PAP, USA

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Helenka 02.02.2018 14:59
"Wbrew faktom", prosze Panstwa...
Plusów: 4 sp 02.02.2018 10:26
Niezalogowany użytkownik @"Wierzymy, że tylko nieskrępowana dyskusja, badania naukowe i działalność edukacyjna to najlepszy sposób, by przeciwdziałać niewłaściwym i krzywdzącym wypowiedziom" - a my już nie, szczególnie od kiedy Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wykazał się podstawową niewiedzą w tym temacie. Jeśli zaś naprawdę chcecie zupełnie swobodnego przerzucania się dowolnymi opiniami, to zmuście najpierw Izrael do zniesienia penalizacji negacjonizmu u nich.
Plusów: 4 Gość_3 02.02.2018 09:30
Niezalogowany użytkownik My też uważne śledzimy losy Ustawy 447 ...Senatu USA
Plusów: 5 pp 02.02.2018 09:19
Niezalogowany użytkownik Wielki sojusznik, otwórzcie oczy o co chodzi, a my dajemy się złudzeniom, a w tle szantaż

wszystkie komentarze >

Reklama