107,6 FM

Trzęsienie ziemi na Tajwanie - coraz większa liczba ofiar

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło Tajwan we wtorek, wzrosła do 15 po znalezieniu w sobotę pod gruzami hotelu w mieście Keelung ciała trzeciej spośród kilku osób uznanych za zaginione. Wciąż nie udało się zlokalizować ciał dwóch osób.

Służby ratownicze, które podały informację o znalezieniu ciała trzeciej ofiary - najprawdopodobniej jednego członków rodziny z Chin kontynentalnych, którzy zostali zasypani w częściowo zawalonym hotelu - zaznaczyły, że wobec wstrząsów wtórnych o amplitudzie 4,3, jakie dały o sobie znać w sobotę, są zmuszone do czasowego zawieszenia akcji ratowniczej.

W sobotę ratownicy znaleźli zwłoki dwóch osób - 12-letniego chłopca i kobiety. Następnie zlokalizowano ciało dorosłego mężczyzny. Przypuszcza się, że ciała dwóch osób, które uznano za zaginione, również mogą się znajdować w tamtym punkcie - pod gruzami hotelu Beauty Inn.

Większość ofiar śmiertelnych znajdowała się na niższych piętrach tego hotelu, mieszczącego się w 12-kondygnacyjnym budynku, który prawie całkowicie się zawalił.

W wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,4 rannych zostało 280 osób.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w odległości ok. 20 km od popularnego wśród turystów miasta Keelung (Jilong, Chi-Lung) zamieszkanego przez ok. 100 tys. osób. Z uwagi na wstrząsy wtórne mieszkańcy zostali ewakuowani. Rząd ostrzegał wcześniej, że wstrząsy o magnitudzie około 5 mogą nawiedzać Tajwan jeszcze przez około dwa tygodnie.

Agencja Kyodo podała w sobotę rano, że w całym szeregu japońskich miast, które ucierpiały podczas najsilniejszego w historii Japonii trzęsienia ziemi i towarzyszącego mu tsunami, do jakiego doszło w marcu 2011 r., rozpoczęła się zbiórka środków na pomoc dla dotkniętego trzęsieniem ziemi Tajwanu.

Tajwan jako jeden z pierwszych pospieszył z pomocą dla Japonii w 2011 r. po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło prawie 16 tys. osób, 5330 wciąż uważa się za zaginione, a ok. 6 tys. zostało rannych. Kataklizm poważnie uszkodził elektrownię atomową Fukushima, co było najpoważniejszą katastrofę nuklearną od czasu Czarnobyla.

Skrzynki dla składania ofiar na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi tajwańskich rodzin ustawiono w sobotę np. w centrum miasteczka Minamianriku w prefekturze Miyagi na wyspie Honsiu. W 2011 r. Tajwańczycy sfinansowali w tym mieście odbudowę szpitala, asygnując na ten cel 22,2 mln dolarów USA.

Podobną akcję prowadzi się w innych prefekturach północno-wschodniej Japonii: Iwate i Fukuszima, które podobnie jak prefektura Miyagi były beneficjentkami tajwańskiej pomocy w 2011 r.

Tajwan leży w aktywnym sejsmicznie regionie. We wrześniu 1999 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 pochłonęło tam ponad 2400 ofiar śmiertelnych. W 2016 roku w wyniku trzęsienia o magnitudzie 6,4 zginęło 16 osób.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama