107,6 FM

Jak reaguję na Jego słowa odsłaniające moje niskie instynkty?

To jest dziedzic; chodźcie, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo. Mt 21,38

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu:
«Posłuchajcie innej przypowieści: Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej tłocznię, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał.

Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego zaś ukamienowali. Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili. W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: Uszanują mojego syna.

Lecz rolnicy, zobaczywszy syna, mówili do siebie: „To jest dziedzic; chodźcie, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo”. Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili. Kiedy więc przybędzie właściciel winnicy, co uczyni z owymi rolnikami?»

Rzekli Mu: «Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze».

Jezus im rzekł: «Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: „Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach”. Dlatego powiadam wam: królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce».

Arcykapłani i faryzeusze, słuchając Jego przypowieści, poznali, że o nich mówi. Toteż starali się Go pochwycić, lecz bali się tłumów, ponieważ miały Go za proroka.


To, co zostało wtedy powiedziane o rolnikach, mordercach dziedzica winnicy, jest opowieścią o nas i naszej epoce. Czy nie taka bowiem jest logika naszych czasów? Ogłośmy, że Bóg umarł, a wtedy my sami staniemy się bogami. Przestajemy wreszcie być własnością Drugiego, jesteśmy właścicielami siebie samych i świata. Możemy wreszcie robić to, co się nam podoba. Pozbywamy się Boga; nie ma nad nami żadnej normy, my sami jesteśmy dla siebie miarą. „Winnica” należy do nas… Kiedy tamci słuchacze Jezusa zrozumieli, że „o nich mówi”, że „przeciwko nim skierował tę przypowieść”, wówczas „chcieli koniecznie dostać Go w swoje ręce”. A ja – jak reaguję na Jego słowa odsłaniające moje niskie instynkty? Chcę dostać Go w swoje ręce?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Mrówa
  02.03.2018 10:40
  "Dlatego powiadam wam: królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce»." Czy Polska wydaje jeszcze owoce Królestwa Bożego? Nauka Chrystusa nie jest przekazywana ludziom tak, aby miała odniesienie do obecnego życia ludzi. Ludzie są wyrzucani poza margines życia. Mordowani są najmłodsi ludzie. W sądzeniu jest rażąca niesprawiedliwość. Młodzi ludzie nie mają warunków do zakładania rodzin. Panoszące się złodziejstwo , a w płaceniu za pracę w szczególności. Deprawacja dzieci i młodzieży we wszystkich dziedzinach życia. Niewyobrażalne kłamstwo w przekazywaniu informacji publicznej itd. Dla ilu jeszcze w Polsce Królestwo Boże jest dostępne?
 • paulus
  02.03.2018 23:55
  ...X przykazan...tak malo a styc za moc...i po Co komu caly czas nowe ustawy...ustawki...dostawki...przystawki...niekostytucyjne konstytucje... niewtorzy mieli...ale jo merkuja ze jeszcze wszyscy mome taki Bozy...zloty rog....ino niewtorzy nie poradza nim nic ... no chyba ze udowac jednorozca...czyli parzystokopytnego .... z ogonem... je post besto sie nawroc juz czas... no to s Ponboczkiem.
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.