107,6 FM

Wtedy pojmuję, czym jest życie

Całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą… Mk 12,30

Jeden z uczonych w Piśmie podszedł do Jezusa i zapytał Go: «Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?»

Jezus odpowiedział: «Pierwsze jest: „Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”. Drugie jest to: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Nie ma innego przykazania większego od tych».

Rzekł Mu uczony w Piśmie: «Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznie powiedziałeś, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego znaczy daleko więcej niż wszystkie całopalenia i ofiary».

Jezus, widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: «Niedaleko jesteś od królestwa Bożego». I nikt już nie odważył się Go więcej pytać.


Bóg jest miłością – napisał Jan w pierwszym swoim liście pod koniec I wieku. I jest to zapewne największe zdanie, jakie o miłości kiedykolwiek napisano. Niczego większego o miłości nie da się wiedzieć ani powiedzieć. „Kogo dotyka miłość, ten zaczyna pojmować, czym właściwie jest życie” – napisał Benedykt XVI w encyklice „Spe salvi” w 2007 roku. I jest to prawdopodobnie największe zdanie, jakie napisał o miłości. Najciekawszy jest związek obu zdań. Obejmuje on ostateczną jedność miłości: Bóg jest miłością, która mnie dotyka i z tego właśnie żyję; tym jest życie, to znaczy żyć – być dotykanym przez Boga-miłość. Wtedy pojmuję, czym jest życie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Aza
  09.03.2018 10:12
  Pięknie! Żeby tylko jeszcze ludzie wiedzieli na czym polega miłość do Boga i do bliźniego. O tym jakoś nikt nie mówi, a bez wiedzy na ten temat, nie da się miłować ani Boga, ani bliźniego.
  doceń 0
 • Gabriela
  09.03.2018 12:31
  Raczej pojmuję, że życie nie jest czymś, lecz kimś. I nie czynię z Niego pseudomiłości.
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.