107,6 FM

Zatrzymano Włochów, o których pisał zamordowany dziennikarz

Zatrzymano Włochów podejrzewanych o korupcję i kontakty z mafią przez zamordowanego w ubiegłym tygodniu dziennikarza śledczego ze Słowacji Jana Kuciaka - podała w czwartek słowacka policja. Dokonano również przeszukań w domach zatrzymanych.

Jak oświadczył szef słowackiej policji Tibor Gaszpar, około 10 osób zostało zatrzymanych w czwartek w mieście Michalovce na wschodzie kraju. Operacja ta została "oczywiście przeprowadzona w związku ze sprawą" śmierci Kuciaka i "dotyczyła osób, o których wielokrotnie wspominano w mediach, w tym w ostatnim artykule Jana Kuciaka" - mówił Gaszpar. Jak dodał, "można mówić o włoskim wątku" śledztwa.

Według słowackich mediów jednym z zatrzymanych jest Antonino Vadala, który prowadził interesy co najmniej z dwoma urzędnikami z otoczenia słowackiego premiera Roberta Fico. Jak informuje AP, urzędnicy ci w środę zrezygnowali ze stanowisk.

Pracujący dla portalu internetowego Aktuality.sk 27-letni Kuciak został w ubiegłym tygodniu zastrzelony wraz ze swą 27-letnią partnerką Martiną Kusznirovą w ich własnym domu w miejscowości Velka Macza, na południowym zachodzie Słowacji. Za najbardziej prawdopodobny motyw tej zbrodni policja uznaje zawodową działalność dziennikarza.

W środę portal Aktuality.sk opublikował ostatni niedokończony artykuł Kuciaka, który opisuje działalność włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz obecność osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej 'ndrangheta w otoczeniu premiera Fico. Tego dnia minister kultury Marek Madiaricz ogłosił swą dymisję, oświadczając, iż nie może się pogodzić z tym, że w czasie pełnienia przez niego rządowej funkcji zamordowano dziennikarza.

Za pomoc w wykryciu sprawców zabójstwa, dokonanego między 22 i 25 lutego, słowacki rząd ustanowił nagrodę w kwocie miliona euro.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama