107,6 FM

Łagiewniki po raz szósty

W tym roku „majowy weekend” będzie wyjątkowo długi. Piesi pielgrzymi będą mieli czas i na wędrówkę, i na odpoczynek.

Zapisy na tegoroczną pieszą pielgrzymkę diecezji bielsko-żywieckiej do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ruszyły pełną parą. Już w połowie lutego można było zgłosić swój udział w pielgrzymce drogą elektroniczną (wystarczy kliknąć TUTAJ).

Zapisujący się w ten sposób odbiorą pakiety pielgrzymów w dniu startu pielgrzymki - w poniedziałek 30 kwietnia - z biura przy Bazylice w Bielsku-Białej-Hałcnowie. Miłośnicy tradycyjnych form komunikacji mogą zapisać się na pielgrzymkę osobiście w następujących miejscach: 
- w Bielsku-Białej w księgarni św. Rity (na ul. Piastowskiej w pobliżu dworca PKS oraz w parafii Narodzenia NMP w Lipniku),
- w Żywcu w parafii konkatedralnej,
- w Cięcinie w parafii św. Katarzyny,
- w Andrychowie w parafii św. Macieja,
- w Oświęcimiu w parafii św. Maksymiliana oraz
- w Cieszynie w parafii św. Jerzego.
W wielu parafiach zapisy pątników przyjmują także księża, którzy organizując grupy parafialne pójdą na pielgrzymkę, jako opiekunowie duchowi pątników.

Łagiewniki po raz szósty   W drogę wyruszają często całe rodziny, nawet z małymi dziećmi. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Udział w pielgrzymce wymaga konkretnej decyzji, gdyż 8 kwietnia, a więc na nieco ponad trzy tygodnie przed rozpoczęciem pielgrzymki, lista uczestników zostanie zamknięta. Wiąże się to z koniecznością wcześniejszego przygotowania transportu bagażu, zorganizowania miejsc postoju i noclegu oraz urządzenia infrastruktury sanitarnej i porządkowej.
Opłata za udział w pielgrzymce, służąca pokryciu kosztów wyposażenia pielgrzymów w identyfikatory i śpiewniki oraz zorganizowania służącej im infrastruktury sanitarno-transportowej wynosi 50 złotych. Zwolnione są z niej dzieci poniżej 10. roku życia. A doświadczenie ubiegłych lat uczy, że na szlak wyruszają całe rodziny, nawet z maleńkimi dziećmi w wózku.
Wzorem ubiegłorocznej peregrynacji, każdy z uczestników musi zadeklarować, czy będzie korzystał z noclegów przygotowanych przez organizatorów w parafiach mijanych po drodze. Wynika to z faktu, iż w minionych latach wielu pielgrzymów korzystało z noclegów u swoich krewnych czy znajomych, albo nawet wracało na nocleg do własnych domów. W ten sposób w wielu przypadkach okazało się, że noclegów oraz posiłków przygotowano po drodze zbyt dużo.
Pielgrzymi mogą również skorzystać ze zorganizowanego transportu powrotnego po zakończeniu pielgrzymki. Ten fakt również wymaga zgłoszenia przy zapisie oraz uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 25 złotych.

Łagiewniki po raz szósty   Celem pielgrzymki jest sanktuarium w Łagiewnikach. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Pielgrzymka wyruszy w poniedziałek 30 kwietnia o godz. 12.00 z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej-Hałcnowie. Pątnicy pomaszerują w stronę Kęt, Witkowic, Nidku, Wieprza, Tomic, Wysokiej, Przytkowic, Radziszowa, Mogilan i Świątnik, by 3 maja stanąć najpierw w Centrum Jana Pawła II, a następnie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Piesza pielgrzymka z Bielska-Białej do Łagiewnik jest pierwszą i, jak dotąd, jedyną pielgrzymką diecezjalną, zmierzającą do Łagiewnik. Po raz pierwszy zorganizowano ją pięć lat temu. Jej głównym przewodnikiem jest ks. Mikołaj Szczygieł, a biuro pielgrzymki prowadzi Irena Papla. Z roku na rok przybywa uczestników. Podczas ostatniej pielgrzymki liczba jej uczestników przekroczyła dwa tysiące.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama