Wieprz jak Jerozolima

dodane 11.03.2018 16:55

ks. Jacek M. Pędziwiatr

zobacz galerię 

Uliczkami wokół kościoła górale z kapelą ponieśli krzyż. Plenerowa Droga Krzyżowa uwieńczyła główną Mszę św. w kościele Niepokalanego Serca NMP.

Wieprz jak Jerozolima   Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Górale przeszli z Krzyżem przez Wieprz.

Ogromna grupa parafian z Wieprza koło Żywca przyszła na nią w tradycyjnych strojach góralskich. Była też kapela ze skrzypkami i basem. Młodzi muzycy, związani ze społecznością zespołu regionalnego „Grojcowianie” pod kierunkiem Jadwigi Jurasz, akompaniowali rzewnym pieśniom postnym, opiewającym Mękę Pańską.

Stacje wyznaczono przy okolicznych kapliczkach i posesjach.   Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Stacje wyznaczono przy okolicznych kapliczkach i posesjach. Setki parafian ustawiły się w procesji za trzymetrowej długości krzyżem, niesionym przez dwóch młodzieńców. Pierwszą stację odprawiono w kościele. Potem pochód ruszył pod górę, w stronę cmentarza. Przy nim oraz w wybranych miejscach, przy mijanych po drodze posesjach, niczym pośród wąskich uliczek Jerozolimy, którymi z krzyżem kroczył Pan, zatrzymywano się, a wierni sami odczytywali przygotowane przez siebie rozważania. Trasa, licząca około dwa kilometry, otoczyła wznoszący się nieopodal kościoła pagórek, by powrócić do świątyni, w której odprawiono również ostatnią stację.

Trasa nabożeństwa wiodła przez malownicze sąsiedztwo kościoła.   Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Trasa nabożeństwa wiodła przez malownicze sąsiedztwo kościoła. W kolejną niedzielę przy kościele parafialnym w Wieprzu rozpocznie się następna plenerowa Droga Krzyżowa na Przegib.

- To dużo wyższy, wymagający szczyt, a droga jest na prawdę trudna - mówi ks. proboszcz Jerzy Matura. I dodaje, że zaraz po niedzieli na trasę wyruszy zastęp strażaków- ochotników, by oczyścić szlak, który obecnie tarasują drzewa powalone przez jesienne wichury. - Na nabożeństwo szlak już będzie drożny, ale spodziewamy się sporego błota - mówi ks. proboszcz.

Plenerowe Drogi Krzyżowe mają w wieprzańskiej parafii już blisko dwudziestoletnią tradycję. Trasę na Przegib wyznaczają zainstalowane kilkanaście lat temu kapliczki, z rzeźbami przedstawiającymi kolejne etapy Męki Pańskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BESKID ŻYWIECKI, DROGA KRZYŻOWA, GROJCOWIANIE, KAPELA GÓRALSKA, WIEPRZ KOŁO ŻYWCA

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.