107,6 FM

Będzie limit dochodu w 500 Plus?

Zmiany miałyby dotyczyć m.in. zwiększenia limitu dochodu na pierwsze dziecko i wprowadzenie limitu przy kolejnych.

PiS przygotowuje rewolucyjne zmiany w programie 500 Plus. Dobra wiadomość to podniesienie limitu dochodu przy świadczeniu na pierwsze dziecko. Zła - wprowadzenie limitu w przypadku świadczenia na kolejne dzieci - informuje "Super Express".

Obecnie, aby otrzymać świadczenie w wysokości 500 zł na pierwsze dziecko wymagane jest spełnienie warunku - dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć kwoty 800 zł. Na drugie i każde kolejne dziecko nie ma limitu dochodu. Według informacji "Super Expressu" limit dochodu w przypadku świadczenia na pierwsze dziecko miałby zostać podniesiony do 1050 zł, ale już świadczenie na kolejne dzieci nie przysługiwałoby wszystkim rodzicom, a jedynie tym, rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 3000 zł. 

Świadczenie miałoby tez przysługiwać, w przypadku dzieci uczących się, do czasu aż ukończą 25 rok życia. Obecnie wiekiem granicznym jest 18 lat.

O potwierdzenie informacji podanych przez "SE" został zapytany Jacek Sasin (PiS) przez Bogdana Rymanowskiego w zasie rozmowy w studio TVN24. Jeden z czołowych polityków PiS nie potwierdził, ale też nie zaprzeczył tym doniesieniom. Powiedział jednak, że PiS wprowadzając 500 Plus nigdy nie ukrywał, że program może być modyfikowany w przyszłości.

Pomysł wprowadzenia limitu w przypadku świadczenia na drugie i kolejne dziecko skrytykował m.in. publicysta Tomasz Terlikowski, który w mediach społecznościowych napisał, że:

Wprowadzenie limitu dochodu na osobę w programie 500+ przekształca ten program z programu pronatalistycznego i prorodzinnego w socjalny. To bardzo zły pomysł i sygnał pokazujący, że PiS traktuje go nie jako realny projekt społeczny, ale jako budowanie swojego poparcia. Mam nadzieję, że politykom prawicy starczy rozsądku, żeby się z tego wycofać.

Przeczytaj nasz komentarz: Igraszki z 500 Plus

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama