107,6 FM

Zabrze wspiera starania o wpis Barbórki na listę dziedzictwa

- Kult św. Barbary miałby znaleźć się na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego. Zabrze wspiera tę inicjatywę - mówi prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik.

Małgorzata Mańka-Szulik: Zabrze chce wpisu barbórki na listę UNESCO (18 04 2018)
Radio eM
Prezydent Mańka-Szulik podkreślała na antenie Radia eM, że starania o zachowanie dziedzictwa kulturowego, jakim jest kult św. Barbary, mają służyć także następnym pokoleniom. Już teraz w Zabrzu, w kopalni "Guido", na poziomie 170 m pod ziemią jest kaplica św. Barbary, w której sprawowana jest okazjonalnie liturgia.

Wniosek o wpisanie obchodów Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostanie zaprezentowany w sobotę w Zabrzu. Nad takim projektem pracuje głównie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Współpracują z nim także inne osoby i instytucje. Obowiązek prowadzenia takiej listy nakłada na państwa-sygnatariuszy, m.in. na Polskę, Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego sporządzona w Paryżu 17 października 2003 r.

W najbliższą sobotę miasto Zabrze oraz Muzeum Górnictwa Węglowego organizują konferencję pt. "Dziedzictwo niematerialne - lokalna tożsamość - wspólne bogactwo". Podczas konferencji, która odbędzie się w Łaźni Łańcuszkowej przy ul. Wolności 410 w Zabrzu, będzie omawiany temat znaczenia i ochrony dziedzictwa niematerialnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama