107,6 FM

Stolica wolności

W hotelu Bristol zainaugurowano obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obejmuje kilkaset wydarzeń, które w ciągu 2018 roku rozgrywać się będą w całym mieście i odwoływać, możliwie jak najczęściej, do lokalnej historii odzyskiwania niepodległości.

Stulecie niepodległości miasto stołeczne będzie obchodzić pod hasłem: "Stolica wolności 1918-2018", zilustrowanym logotypem Wasza Warszawa.

- Odzyskanie niepodległości było jednym z najważniejszych czynników rozwojowych Warszawy w XX wieku - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. - Odzyskawszy stołeczność, Warszawa stała się prawdziwym centrum Polski, najważniejszym ośrodkiem gospodarczym, naukowym, kulturalnym. Po 1918 roku stała się europejską metropolią z kwitnącą kulturą, nauką, nowoczesnymi rozwiązaniami urbanistycznymi i architektonicznymi. Te osiągnięcia chcemy naszymi obchodami przypomnieć - mówiła prezydent, inaugurując obchody w hotelu Bristol, którego współwłaścicielem 100 lat temu był Ignacy Jan Paderewski.

Warszawa przygotowała wiele projektów, które upamiętnią rocznicę. Będą to imprezy ogólnomiejskie i dzielnicowe, na dziś jest to 420 wydarzeń, ale nie jest to liczba ostateczna. Wszystkie znaleźć można na portalu www.stolicawolnosci.pl.

W tę niedzielę - 22 kwietnia - odbędzie się druga edycja warszawskiego konkursu na Mistrza Ortografii Polskiej, promującego kulturę języka polskiego. W tym roku tekst dyktanda, przygotowany przez prof. Jerzego Bralczyka i prof. Andrzeja Markowskiego, napisany zostanie pod kątem 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski oraz 100-lecia praw wyborczych kobiet w Polsce, promując tym samym idee rocznic.

Dyktando Warszawskie transmitowane będzie również online dla wszystkich, którzy chcieliby nieformalnie do niego dołączyć i zmierzyć się z tekstem konkursowym.

Elementem obchodów był również konkurs kompozytorski "Warszawski polonez dla Niepoległej". Konkurs Orkiestry Sinfonia Varsovia został ogłoszony 22 września 2017 r. Wpłynęło ponad 100 prac.

W roku stulecia niepodległości Warszawa wybierze także Warszawiankę Roku i Stulecia. Plebiscyt będzie wydarzeniem cyklicznym.

Jak co roku, od maja do września, w każdy piątek i sobotę oraz w majówkę na Podzamczu odbywać się będą 30-minutowe pokazy multimedialne "woda-światło-dźwięk" z wykorzystaniem reflektorów LED i laserów. Tym razem 3-minutowy film w formie grafik będzie mówił o wybranych wydarzeniach z okresu 100 lat niepodległości. W sumie zaplanowano ponad 200 wydarzeń kulturalnych i prawie 40 sportowych.

- Inaugurując obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, chcemy rozpocząć akcję zbierania podpisów pod przesłaniem dla przyszłych pokoleń na następne 100 lat. Mamy nadzieję, że kolejne stulecie niepodległości będzie okazją do dumy z naszych osiągnięć i będzie obchodzone równie uroczyście, co w 2018 roku. Zawierająca podpisy "Warszawska księga wolności" zostanie umieszczona w kapsule czasu i zakopana 13 października 2018 r. w przestrzeni publicznej Warszawy - mówi prezydent Warszawy, która jako pierwsza złożyła podpis pod przesłaniem w księdze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama