107,6 FM

Arena Gliwice startuje

W tej jednej z największych hal widowiskowo-sportowych w kraju pierwsze wydarzenia zaplanowano na maj.

Na początek w Arenie Gliwice odbędą się finał imprezy prozdrowotnej, gra miejska, koncert dla maturzystów, święto studenckie oraz koncert gwiazdy muzyki trance. Zbudowana w miejscu dawnego gliwickiego stadionu XX-lecia, między ul. Akademicką i Kujawską, hala ma umożliwiać zawody sportowe rangi międzynarodowej w szeregu dyscyplin. Obiekt ma być też przystosowany do imprez wystawienniczych i targowych, estradowych, społeczno-politycznych czy komercyjnych.

Pierwotnie hala, budowana od wiosny 2013 r., miała być gotowa jesienią 2016 r. Ostatni termin zakończenia robót przypadł na 14 listopada ub. roku. Obiekt dostał następnie pozwolenie na użytkowanie, a hala została przekazana w dzierżawę miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, które wcześniej - jako menedżer kontraktu - odpowiadało za budowę.

Zarządzać halą - na mocy trzyletniej umowy operatorskiej - będzie gliwicka Fundacja Radan. Jak powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz; aktualna nazwa hali to „Arena Gliwice”. Prezes fundacji Radan Tadeusz Wesołowski poinformował natomiast, że dla zarządzania halą powołano spółkę celową Arena Operator.

Przewodniczący rady nadzorczej spółki Arena Operator, b. prezes spółki PL2012 Marcin Herra mówił na czwartkowej konferencji o szybkim rozwoju rynku czasu wolnego w Polsce, a jednocześnie panującej na nim dużej konkurencji. Z tej perspektywy zachwalał uniwersalność i możliwości Areny Gliwice, jej dobrą lokalizację i skomunikowanie; ocenił, że hala „to nowa jakość na mapie Polski w kontekście obiektów wielofunkcyjnych”.

- Funkcjonalność w połączeniu z lokalizacją, w połączeniu z potencjałem regionu, dają nam dzisiaj asumpt, aby powiedzieć: to jest miejsce, które daje możliwość organizacji wydarzeń wielkoformatowych, koncertów, festiwali muzycznych, wydarzeń o randze międzynarodowej, (…) to są też spotkania biznesowe, konferencje, wystawy, spotkania kulturalne czy imprezy dla firm - wymieniał.

Zapowiadając pierwsze imprezy, zastrzegł, że rozmowy o kalendarzu na 2018 r. rozpoczęły się stosunkowo późno - dotąd zawiera on ponad 30 wydarzeń. Jak podał, już 6 maja przez arenę główną obiektu przebiegnie grupa kobiet w ramach imprezy biegowej „ANITA Zawsze Pier(w)si”, organizowanej na rzecz walki z rakiem piersi. Na 12 i 13 maja planowane są: „Gra miejska 360 stopni”, koncert „Śląsk Maturzystom” oraz dzień otwarty hali dla mieszkańców.

Arena Gliwice startuje   Hala główna (widownia i płyta) może pomieścić około 17 tys. widzów, wokół obiektu jest ponad 800 miejsc parkingowych Mira Fiutak /Foto Gość 30 maja w Arenie Gliwice odbędzie się sprzedany już w całości koncert wykonawcy muzyki trance Armina van Buurena. Od 1 do 3 czerwca w hali mają odbyć się Mistrzostwa Europy w Ju-Jitsu, a 8 września zawody w futbolu amerykańskim kobiet. Na jesień planowana jest też m.in. duża produkcja muzyki dance z cyklu „Sensation” czy impreza „Kick Boxing Challenge”; w grudniu odbyć ma się gala Disney On Ice.

Arenę Gliwice tworzy zespół połączonych budynków - w tym hali głównej (z widownią na blisko 13,4 tys. miejsc siedzących, razem z wykorzystaniem płyty pojemność ma przekraczać 17 tys. widzów) i hali treningowej (ok. 1 tys. miejsc, maksymalnie 3,5 tys. osób). W kompleksie znajduje się też 5 sal konferencyjnych łącznie na 500 miejsc. Wokół hali przygotowano ponad 800 miejsc parkingowych.

Równolegle z budową hali miasto odnowiło okoliczny układ komunikacyjny - gliwickie ulice Kujawską, Panewnicką i Akademicką, łączące m.in. wschodnią część śródmieścia z Drogową Trasą Średnicową i dzielnicą Sośnica. Obecnie odnawiany jest przylegający do hali park Chrobrego.

Gliwice sfinansowały wartą ok. 333 mln zł brutto umowę z głównym wykonawcą hali, firmą Mirbud, z kredytów, środków własnych, a także 15 mln zł dotacji resortu sportu. Według wcześniejszych informacji gliwickiego magistratu łączny koszt przedsięwzięcia - razem z wyposażeniem - to ok. 400 mln zł.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama