107,6 FM

Bezpiecznie, nie tylko pobożnie

Szkolenie dla tzw. porządkowych, czyli osób kierujących ruchem podczas pielgrzymek pieszych odbyło się w Szczecinku.

Sezon na piesze pielgrzymki właśnie się rozpoczyna. Już 1 maja wyruszają grupy na trasę Pielgrzymki "Promienistej" do sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej.

Za kilka tygodni odbędzie się Pielgrzymka Świętych Gór (z Góry Chełmskiej na Górę Polanowską), a 1 sierpnia po raz 36. ze Skrzatusza ruszy Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

W szkoleniu, które odbyło się 28 kwietnia przy parafii Mariackiej w Szczecinku wzięło udział ponad 20 osób.

- Ci młodzi ludzie muszą nauczyć się podstaw kierowania ruchem, potrafić podawać odpowiednie sygnały. To nie jest tak, że można sobie machać ręką jak się chce. Wszystko jest ustalone - mówi Krzysztof Nowicki, wykładowca z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, prowadzący zajęcia.

Bezpiecznie, nie tylko pobożnie   Krzysztof Nowicki, prowadzący szkolenie. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Kurs dla przyszłych porządkowych jest obowiązkowy. Nie można kierować ruchem bez odpowiednich uprawnień. Szkolenie trwa 8 godzin lekcyjnych i składa się z części teoretycznej i praktycznej. Przyszły porządkowy musi mieć ukończone 18 lat.

- Duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo, najpierw samego kierującego ruchem, a potem pozostałych uczestników ruchu - tłumaczy Krzysztof Nowicki.

Michał Lipiński spod Barwic już po raz trzeci weźmie udział w Pielgrzymce "Promienistej". - W tym roku będę porządkowym. Cieszę się, że będę mógł pomóc - mówi.

- Za kilka tygodni czeka mnie matura, więc tym bardziej jest powód, żeby pójść. Pielgrzymka stwarza niesamowitą atmosferę. Najbardziej pociąga mnie to, że mogę spotkać na niej rówieśników, którzy też wierzą w Pana Boga - wyjaśnia swoje motywacje, żeby wyruszyć w drogę.

Szkolenie zorganizowało kierownictwo Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Ks. Marcin Kościński, dyrektor pielgrzymki, zachęca, aby już planować wędrówkę podczas wakacji.

W tym roku, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na pielgrzymce nie zabraknie akcentów patriotycznych.

Bezpiecznie, nie tylko pobożnie   Uczestnicy szkolenia. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama