W swoich pracach bronił boskiej godności Chrystusa

dodane 02.05.2018 07:00

KAI |

Pozostawił po sobie wielkie traktaty, wśród których wyróżnia się „Żywot św. Antoniego”, w którym znajdziemy podwaliny pod koncepcję życia zakonnego. 

W swoich pracach bronił boskiej godności Chrystusa   Wikipedia św. Atanazy Wielki, biskup i doktor Kościoła

Św. Atanazy Wielki urodził się w 295 roku w Aleksandrii. W młodym wieku żył w odosobnieniu na pustyni egipskiej, gdzie spotkał św. Antoniego Pustelnika, swego mistrza. W 319 roku przyjął diakonat. Jako sekretarz biskupa Aleksandra brał udział w synodzie w Nicei w roku 325 i przyczynił się do potępienia arian. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


 

Św. Atanazy Wielki zmarł 2 maja 373 roku. Pozostawił po sobie wielkie traktaty, wśród których wyróżnia się „Żywot św. Antoniego”, w którym znajdziemy podwaliny pod koncepcję życia zakonnego. 

W ikonografii św. Atanazy przedstawiany jest w stroju biskupa rytu łacińskiego lub ortodoksyjnego. Czasami jako kardynał albo mnich. Jego atrybutami są: łódka, rylec lub zwój.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BISKUP, DOKTOR KOŚCIOŁA, PATRON DNIA, ŚW. ATANAZY WIELKI

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 eko 02.05.2018 12:10
Niezalogowany użytkownik Przeczytałem Atanazjańskie wyznanie wiary i mowa w nim głównie o Trójcy Świętej oraz o innych dogmatach: np. zmartwychwstaniu umarłych. Jeśli dobrze rozumiem, to chodzi tu, o to że kto nie wierzy w katolicką (jeszcze sprzed podziału na zachodnie i wschodnie chrześcijaństwo) naukę o Trójcy Świętej ten nie osiągnie zbawienia. Koresponduje to dobrze z tekstem Ewangelii, gdzie napisano, iż kto ustami swymi nie uzna, iż Jezus jest Panem czyli po naszemu Bogiem też nie może być zbawionym.
Plusów: 0 g 02.05.2018 11:34
Niezalogowany użytkownik Może zwrot "odkrył swoje mesjańskie powołanie" należy rozumieć jako "pokazał" poprzez słowa "dziś spełniło się to coście słyszeli".
Plusów: 0 gość 02.05.2018 10:02
Niezalogowany użytkownik Ostatnio z niepokojem czytałem list Papieża Franciszka, w który stwierdził, że Chrystus w synagodze przeczytał tekst Pisma i odkrył swoje mesjańskie powołanie. Wiele osób w Kościele twierdzi, że Jezus nie wiedział kim jest i po co się pojawił na ziemi.
Plusów: 1 xmat 02.05.2018 09:57
Niezalogowany użytkownik Przypomnijmy początek Atanazjańskiego wyznanie wiary: Ktokolwiek pragnie być zbawiony, przede wszystkim winien się trzymać katolickiej wiary. Jeżeli jej w całości i bez skazy nie zachowa, z pewnością na wieki zginie.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl