Słynny producent gitar plajtuje

dodane 02.05.2018 15:13

PAP |

Amerykańska firma Gibson, znana z produkcji gitar elektrycznych, na których grali najsłynniejsi muzycy, tacy jak Elvis Presley, Keith Richards czy Jimmy Page, złożyła wniosek o upadłość. Wytwórca ma 500 mln dol. długów - podał w środę brytyjski serwis BBC.

Słynny producent gitar plajtuje   Larry Ziffle / CC 2.0 Jeden z modeli gitar Gibsona

Jak podano, kontrolę nad utworzoną w 1902 roku firmą z siedzibą w Nashville przejmą teraz wierzyciele.

Kłopoty finansowe producenta wiążą się, jak podkreśla serwis, z "niefortunnym przejęciem" działu sprzętu audio Philipsa, za który Gibson zapłacił cztery lata temu 135 mln dol. Słynny producent gitar ma się wycofać z tego rodzaju działalności i skoncentrować na branży instrumentów muzycznych.

Jak powiedział cytowany przez BBC dyrektor generalny Gibsona, Henry Juszkiewicz, który kupił firmę w 1986 roku, procedura naprawcza podjęta na podstawie tzw. Chapter 11 amerykańskiego prawa upadłościowego zapewni jego przedsiębiorstwu "długoterminową stabilność i dobrą kondycję finansową".

W ramach procedur upadłościowych Gibson zlikwiduje dział komercyjnych urządzeń audio, w skład którego wchodzą takie marki jak KRK, Cerwin Vega, Stanton znane z produkcji słuchawek, głośników czy gramofonów.

Gibson produkuje gitary elektryczne w Nashville i Memphis, natomiast akustyczne - w Bozeman w stanie Montana. Jak podano, firma sprzedaje rocznie ponad 170 tys. gitar w przeszło 80 krajach. Z danych producenta, na które powołuje się serwis, wynika, że sprzedaż gitar elektrycznych wzrosła o ponad 10 proc. do 122 mln dol. w ostatnich dwunastu miesiącach zakończonych w styczniu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BANKRUCTWO, GIBSON, GOSPODARKA, KULTURA, MUZYKA, PAP, PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ, SPÓŁKA, USA

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Fryderyk 03.05.2018 08:48
Szkoda, że firma wplątała się w słuchawki i inne rzeczy, które produkują tanio Chińczycy. Optymistyczne jest to, że nadal będzie produkowała to, co robi najlepiej, czyli gitary. Pudła z Montany brzmią rewelacyjnie.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl