107,6 FM

JSW i polski rząd otaczają opieką rodziny górników z "Zofiówki"

Premier Mateusz Morawiecki przyznał specjalne renty dla rodzin zmarłych górników z kopalni „Zofiówka”.

JSW i polski rząd otaczają opieką rodziny górników z "Zofiówki"   Górnicy przed "Zofiówką" palą znicze dla tragicznie zmarłych kolegów Mateusz Kornas /Radio eM, Na Twitterze szef rządu napisał: „W wyniku tąpnięcia w Zofiówce na wieczną szychtę odeszło 5. górników. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i ich bliskimi. Nic nie zastąpi im straty najbliższych. Podjąłem dziś decyzję o przyznaniu rent specjalnych dla rodzin zmarłych górników. Niech spoczywają w pokoju.”

Przyznanie specjalnej pomocy potwierdził obecny dziś w kopalni „Zofiówka” Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii:

W imieniu Ministerstwa Energii Grzegorz Tobiszowski złożył wyrazy współczucia rodzinom i najbliższym tragicznie zmarłych górników.

Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował, że ciało ostatniego z poszukiwanych górników zostało już przetransportowane na powierzchnię. Szef JSW zapewnił rodziny tragicznie zmarłych górników o wsparciu ze strony spółki. Daniel Ozon poprosił również o modlitwę za pracowników, którzy odeszli na wieczną szychtę i łamiącym się głosem podziękował za wszystkie wyrazy wsparcia:

Obecnie ratownicy próbują przetransportować używany w wyrobisku sprzęt. Następnie postawią na dole dwie tamy. Mają one zaizolować rejon, w którym doszło do wstrząsu i gdzie ciągle uwalnia się metan. Do najbliższej niedzieli budowanie tam powinno się zakończyć, tym samym zakończy się też akcja ratownicza 900 metrów pod ziemią.

W ciągu 11 dni, 2500 osób bezpośrednio i pośrednio brało udział w ekstremalnie trudnej akcji pod ziemią kopalni „Zofiówka”. Podziękowania dla ratowników z całego województwa śląskiego, którzy niezłomnie pracowali by uwolnić uwięzionych górników złożył zarząd JSW, Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii i Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

W poniedziałek prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anna Hetman ogłosiła w mieście 7-dniową żałobę w związku z tragedią w "Zofiówce". Również prezes JSW Daniel Ozon ogłosił tygodniową żałobę we wszystkich kopalniach i spółkach grupy kapitałowej JSW. O powstrzymanie się jutro od organizacji imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa śląskiego zaapelował również Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. Nie krył on też podziwu dla ludzi zaangażowanych w akcję pod ziemią:

Do silnego wstrząsu w kopalni „Zofiówka” doszło w sobotę 5 maja. 900 metrów pod ziemią pracowało 11 górników. Czterech zdołało się uratować, dwóch uratowali ratownicy, pięciu niestety zginęło.

JSW i polski rząd otaczają opieką rodziny górników z "Zofiówki"   Jastrzębie w żałobie Mateusz Kornas /Radio eM


 

« 1 »

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama