Szef MSZ Holandii: Śledztwo w sprawie malezyjskiego samolotu wskazuje na Rosję

dodane 25.05.2018 10:54

PAP |

Wstępne ustalenia, opublikowane w tym tygodniu przez prokuratorów badających zestrzelenie w 2014 roku nad wschodnią Ukrainą samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines (lot MH17), wskazują na udział Rosji - powiedział w piątek szef MSZ Holandii Stef Blok.

Ustalenia "wskazują na bezpośredni udział Rosji" - powiedział Blok w drodze na posiedzenie holenderskiego rządu w tej sprawie. Są to jak dotąd najostrzejsze słowa łączące Rosję z incydentem, wypowiedziane przez holenderskiego polityka - zauważa agencja Reutera.

Międzynarodowa ekipa śledcza poinformowała w czwartek, że szczegółowa analiza materiałów wideo wykazała, iż pocisk rakietowy Buk, który w 2014 roku zestrzelił samolot linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą, pochodził z rosyjskiej jednostki wojskowej. Wilbert Paulissen z policji holenderskiej powiedział, że pocisk pochodził z 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej stacjonującej w Kursku. Nie wskazano jednak, kto dokładnie wystrzelił rakietę - podaje Reuters.

Boeing 777-200ER linii Malaysia Airlines, lecący 17 lipca 2014 roku z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą, na obszarze kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Zginęło wówczas 298 osób, wszyscy pasażerowie i cała załoga; większość ofiar to obywatele Holandii.

Już w 2016 roku międzynarodowa grupa śledczych z Holandii, Australii, Belgii, Malezji i Ukrainy ogłosiła, że samolot Malaysia Airlines został zestrzelony pociskiem, który pochodził z Rosji. System rakietowy Buk, z którego wystrzelono ten pocisk, powrócił następnie do Rosji - oświadczyli wówczas prokuratorzy.

Strona rosyjska zaprzecza, jakoby miała cokolwiek wspólnego z zestrzeleniem tego samolotu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HOLANDIA, KATASTROFY, LOTNICTWO, MALEZJA, PAP, ROSJA, RZĄD, UKRAINA, ŚLEDZTWO

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Piotr 25.05.2018 14:54
Niezalogowany użytkownik Amerykę odkryli. Rosjanie stają za zestrzelenien samolotu i za zamachem smoleńskim.
Plusów: 5 łubudu 25.05.2018 13:52
Niezalogowany użytkownik Holendrzy mogą powiedzieć, że był zamach i nie są ogłoszeni oszołomami przez "nowoczesne" media.
Plusów: 3 gosc 25.05.2018 11:59
Niezalogowany użytkownik Kiedy usłyszę z ust szefa MSZ Polski podobne stwierdzenie w sprawie katastrofy- zamachu smoleńskiego? pewnie nieprędko, gdyż dyplomacji ani męża stanu Polska nie posiada, tchorzostwo i spolegliwośc wobec dawnych okupantów Polski ma sie coraz lepiej w gremiach władzy
Plusów: 0 Gosc 25.05.2018 11:45
Niezalogowany użytkownik Ok, a wiadomo już co ten samolot tam robił? Na zdjęciach z flightradar24 widać że cały ruch lotniczy w tym czasie omijał Ukrainę.

wszystkie komentarze >