Kard. Arinze: Tylko katolicy mogą przyjmować Komunię świętą

dodane 25.05.2018 11:53

KAI |

Tylko katolicy będący w stanie łaski uświęcającej mogą przyjmować Komunię św. - podkreślił w wywiadzie dla amerykańskiej Catholic News Service kard. Francis Arinze. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dodał, że protestanci, którzy pragną przyjmować Komunię katolicką, powinni stać się katolikami.

Kard. Arinze: Tylko katolicy mogą przyjmować Komunię świętą   JOZEF WOLNY /GN Kard. Arinze w towarzystwie kard. Mariana Jaworskiego

Zdaniem pochodzącego z Nigerii purpurata, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, wszelkie posunięcia mające na celu zapewnienie dostępu do Komunii św. katolikom rozwiedzionym, żyjącym w nowym związku oraz niekatolickim małżonkom katolików, stanowią poważne wyzwanie dla nauczania Kościoła o Eucharystii. Kard. Arinze stanowczo sprzeciwił się takim interpretacjom adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Amoris laetitia” z 2016 r., która pozwoliłaby katolikom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach niesakramentalnych na przyjmowanie Komunii św. w pewnych okolicznościach. „Jeśli dana osoba jest rozwiedziona i zawarła nowy związek (nie otrzymawszy stwierdzenia nieważności pierwszego małżeństwa), pojawia się problem, a Pan Jezus nauczał, że żyją w cudzołóstwie” – przypomniał emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kard. Arinze podkreślił, że nauczanie o nierozerwalności małżeństwa nie jest nauczaniem ludzkim, lecz samego Jezusa Chrystusa, a Kościół nie może uważać się za bardziej miłosiernego niż Pan Jezus. Nie ma upoważnienia do zmiany tego nauczania.

Jednocześnie nigeryjski purpurat przypomniał, że Komunia św. nie jest naszą prywatną własnością, którą możemy się dzielić według swego uznania, a Msza św. nie jest nabożeństwem ekumenicznym, lecz celebracją tajemnic Chrystusa, który za nas umarł na krzyżu i ustanowił Eucharystię.

„Eucharystyczna celebracja Mszy świętej jest celebracją wspólnoty wiary - tych, którzy wierzą w Chrystusa, są jedno w wierze, w sakramentach i w komunii kościelnej ... jednością kościelną z ich pasterzem, swoim biskupem i papieżem. To wspólnota celebruje Najświętszą Eucharystię. Każdy, kto nie jest członkiem tej społeczności, całkiem do niej nie pasuje” – powiedział kard. Arinze. Dodał, że jeśli protestanci chcą przyjąć Komunię świętą w Kościele katolickim, powinni zostać katolikami.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 26 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Marek 30.05.2018 18:18
Niezalogowany użytkownik Popieram kard. Arinze .Aby przyjąć żywego Pana Jezusa w Komuni św trzeba mieć pełną świadomość tego co się czyni.
Plusów: 0 Jamci 28.05.2018 15:12
Niezalogowany użytkownik Akita: "biskup wystąpi przeciw biskupowi, kardynał przeciw kardynałowi". I dalej: z nieba spadnie ogień, który pochłonie większą część ludzkości.
Plusów: 4 Bartos 26.05.2018 20:10
Niezalogowany użytkownik Mnie tam zastanawia, czy te "unieważnienia" (a właściwie stwierdzenia nieważności - czyli uznanie, że małżeństwa tak naprawdę nigdy nie było, więc dzieci z takiego związku są nieślubne) w ogóle są ważne, skoro wystarczy jakaś ugoda, by dostać papierek niemalże od ręki (jak wiadomo, zawsze można w razie czego podkoloryzować fakty, by ewidentnie wyszło, że małżeństwo ważne nie było)...
Plusów: 8 limes 26.05.2018 17:54
Niezalogowany użytkownik Gdzie tu problem, pytasz. Otóż problem jest w słowach Pana Jezusa: Ktoby się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie (szeregowych katolików), temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. Czyli lepiej żeby zgorszyciel umarł.

wszystkie komentarze >