107,6 FM

Kard. Arinze: Tylko katolicy mogą przyjmować Komunię świętą

Tylko katolicy będący w stanie łaski uświęcającej mogą przyjmować Komunię św. - podkreślił w wywiadzie dla amerykańskiej Catholic News Service kard. Francis Arinze. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dodał, że protestanci, którzy pragną przyjmować Komunię katolicką, powinni stać się katolikami.

Zdaniem pochodzącego z Nigerii purpurata, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, wszelkie posunięcia mające na celu zapewnienie dostępu do Komunii św. katolikom rozwiedzionym, żyjącym w nowym związku oraz niekatolickim małżonkom katolików, stanowią poważne wyzwanie dla nauczania Kościoła o Eucharystii. Kard. Arinze stanowczo sprzeciwił się takim interpretacjom adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Amoris laetitia” z 2016 r., która pozwoliłaby katolikom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach niesakramentalnych na przyjmowanie Komunii św. w pewnych okolicznościach. „Jeśli dana osoba jest rozwiedziona i zawarła nowy związek (nie otrzymawszy stwierdzenia nieważności pierwszego małżeństwa), pojawia się problem, a Pan Jezus nauczał, że żyją w cudzołóstwie” – przypomniał emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kard. Arinze podkreślił, że nauczanie o nierozerwalności małżeństwa nie jest nauczaniem ludzkim, lecz samego Jezusa Chrystusa, a Kościół nie może uważać się za bardziej miłosiernego niż Pan Jezus. Nie ma upoważnienia do zmiany tego nauczania.

Jednocześnie nigeryjski purpurat przypomniał, że Komunia św. nie jest naszą prywatną własnością, którą możemy się dzielić według swego uznania, a Msza św. nie jest nabożeństwem ekumenicznym, lecz celebracją tajemnic Chrystusa, który za nas umarł na krzyżu i ustanowił Eucharystię.

„Eucharystyczna celebracja Mszy świętej jest celebracją wspólnoty wiary - tych, którzy wierzą w Chrystusa, są jedno w wierze, w sakramentach i w komunii kościelnej ... jednością kościelną z ich pasterzem, swoim biskupem i papieżem. To wspólnota celebruje Najświętszą Eucharystię. Każdy, kto nie jest członkiem tej społeczności, całkiem do niej nie pasuje” – powiedział kard. Arinze. Dodał, że jeśli protestanci chcą przyjąć Komunię świętą w Kościele katolickim, powinni zostać katolikami.

« 1 »
 • thebodzio
  25.05.2018 16:51
  Tak – tak. Nie – nie. I tak powinno być!
  doceń 18
 • Alicja
  25.05.2018 23:58
  Deo gracitas!
  doceń 3
 • Jamci
  28.05.2018 15:12
  Akita: "biskup wystąpi przeciw biskupowi, kardynał przeciw kardynałowi". I dalej: z nieba spadnie ogień, który pochłonie większą część ludzkości.
  doceń 0
 • Marek
  30.05.2018 18:18
  Popieram kard. Arinze .Aby przyjąć żywego Pana Jezusa w Komuni św trzeba mieć pełną świadomość tego co się czyni.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama