107,6 FM

Incydent w katedrze ewangelickiej w Berlinie

W ewangelickiej katedrze w centrum Berlina policjant oddał w niedzielę strzał do awanturującego się uzbrojonego mężczyzny; ranne są dwie osoby, w tym sprawca zajścia - poinformowała policja. Na razie nic nie wskazuje, by incydent miał podłoże terrorystyczne.

Jak przekazała berlińska policja na Twitterze, osoba pracująca w świątyni Berliner Dom zgłosiła, że w katedrze awanturuje się mężczyzna uzbrojony w nóż i sprawiający wrażenie zdezorientowanego. W budynku znajdowało się wówczas ok. 100 osób.

Po przybyciu na miejsce pierwszego patrolu, który próbował uspokoić mężczyznę, jeden z policjantów oddał strzał, od którego ranny został sprawca incydentu oraz jeden z funkcjonariuszy; obaj zostali przewiezieni do szpitala. Według policyjnego rzecznika osoby postronne zostały już wówczas ewakuowane ze świątyni.

Dziennik "Bild" spekulował, że do oddania strzału mogło dojść podczas próby obezwładnienia mężczyzny.

Policja przekazała, że sprawca incydentu to 53-letni Austriak, który wymachiwał nożem, zachowywał się agresywnie i zaczął wyrządzać szkody w katedrze.

Przyczyny incydentu nie są na razie znane; policja wszczęła dochodzenie i zapewniła, że dotychczas nie pojawiły się przesłanki świadczące o "terrorystycznym lub islamistycznym motywie" zajścia.

Świadkom incydentu zapewniona została opieka psychologa. Wejście do katedry blokuje policyjny kordon, a okolicę patrolują policjanci z sił szybkiego reagowania, uzbrojeni w broń automatyczną.

Ewangelicka katedra Berliner Dom z przełomu XIX i XX wieku znajduje się w samym centrum stolicy Niemiec, na tzw. Wyspie Muzeów i niedaleko Alexanderplatz, i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Berlina. Zwłaszcza w niedzielę w okolicy przebywa wielu turystów; według AFP świątynię codziennie odwiedza kilka tysięcy osób.

« 1 »
 • Krzysiek
  03.06.2018 19:09
  Dokładnie TAKI obraz wyniosłem z wizyt w Koptyjskich świątyniach w Egipcie - Zabezpieczone umundurowanymi.
  Jeszcze 100 lat temu Koptowie byli u siebie w domu jako autochtoni w większości - a teraz jest ich 12-15% w Egipcie opanowanym przez tych "zza morza" .
  Teraz TAKI obraz jest już z multi-kulti Niemiec.
 • Stanisław_Miłosz
  03.06.2018 20:04
  Jak mawiał SS-Standartenfüher Штирлиц: Sprawa do przemyślenia.
  doceń 1
 • R123
  04.06.2018 14:05
  To był Austriak czy "Austriak"?
  doceń 1
 • Panna Joanna
  05.06.2018 13:59
  Mógł być chory psychicznie, takie rzeczy też się zdarzają. Terrorysta zacząłby strzelać do ludzi albo wniósłby bombę czy coś, jednym nożem raczej trudno terroryzować setkę ludzi.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane