107,6 FM

Morawiecki stwierdził, że był zaskoczony papieską wizją Europy

Polska wizja zjednoczonej Europy wpisuje się w idealny sposób w wizję Europy papieża Franciszka, myślimy bardzo podobnie w większości tematów - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Watykanie po audiencji u papieża.

Morawiecki został w poniedziałek przyjęty w Stolicy Apostolskiej na audiencji u papieża Franciszka, która trwała ponad pół godziny. Po audiencji premier wręczył papieżowi prezenty, w tym ikonę, koszulkę piłkarskiej reprezentacji Polski z podpisami zawodników z numerem 100 i napisem "Franciszek", obraz z kardynałem Stefanem Wyszyńskim oraz zdjęcie z papieżem Piusem XI; był on - jak mówił premier - jednym z dwóch oficjalnych przedstawicieli, którzy nie opuścili Warszawy w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Szef rządu spotkał się także z sekretarzem stanu Watykanu kardynałem Pietro Parolinem.

Podczas briefingu dla dziennikarzy premier ocenił rozmowę z papieżem Franciszkiem jako "ciepłą i serdeczną". Wśród tematów rozmowy wymienił m.in. pomoc ludziom w okolicznościach niższego wzrostu gospodarczego oraz zagrożenia "zoligarchizowanego" systemu społecznego.

"Opowiedziałem papieżowi o naszej drodze wychodzenia z komunizmu, z postkomunizmu, bardzo wiele z tych naszych doświadczeń, a właściwie wszystkie papieżowi się podobały. Mówiłem także o naszych programach społecznych połączonych z walką z przestępczością podatkową" - powiedział Morawiecki.

Szef rządu mówił też, że rozmowa z papieżem dotyczyła również bieżącej sytuacji w Rosji i na Ukrainie, a papież - jak relacjonował premier - szczególnie zainteresował się tym, jak Polska stara się rozładowywać napięcia w tej części Europy.

"Była to niezwykle ciepła rozmowa, rozmawialiśmy trochę na tematy osobiste, (...) papież Franciszek pytał o naszą rodzinę, ale też o tematy ogólnoeuropejskie" - mówił premier.

"Tak jak nasz wielki Polak papież Jan Paweł II mówił, że Europa potrzebuje dwóch płuc, to papież Franciszek chyba idzie jeszcze dalej, jeśli mogę tak powiedzieć, bo chce zjednoczonej Europy, ale Europy bardzo różnorodnej. Ta wizja Europy jest bardzo bliska wizji Europy, którą my reprezentujemy" - dodał.

Morawiecki relacjonował, że w trakcie spotkania papież użył porównania, że jedność europejska nie może być "jak doskonała kula", tylko jak "spójny wielościan".

"My tak chcemy budować Europę ojczyzn, ale jednocześnie tę tożsamość naszych państw, narodów chcemy utrzymywać, podtrzymywać i pielęgnować i muszę powiedzieć, że nawet byłem trochę zaskoczony, jak bardzo mocno papież Franciszek potwierdził, że ta nasza polska wizja zjednoczonej Europy, ale Europy ojczyzn w idealny sposób wpisuje się w jego wizję Europy" - podkreślił szef rządu.

Morawiecki ocenił, że z papieżem Franciszkiem mówili "jednym głosem", jeśli chodzi o stosunek do UE i Brukseli. Według premiera papież z dużym uznaniem wypowiadał się na temat polityki solidarności oraz polityki prorodzinnej polskiego rządu.

Rozmowa - jak zaznaczył szef rządu - dotyczyła także kwestii tożsamości europejskiej. "Niezwykle się cieszę, że papież postrzega Polskę jako filar budowy wartości Europy XXI wieku, bo ja też tak patrzę na Europę jako na kontynent wielkiej nadziei, który potrzebuje swoistego renesansu" - dodał Morawiecki.

Samą rozmowę premier ocenił jako "budującą i krzepiącą". "Cieszę się, że z głową Kościoła katolickiego myślimy tak bardzo podobnie, właściwie można powiedzieć w ogromnej większości tematów identycznie" - dodał.

Szef rządu pytany, jakie stanowisko przedstawił w trakcie rozmowy Franciszek w sprawie migracji, odpowiedział, że papież widzi tę kwestię "dokładnie tak samo" jak polski rząd. "Papież absolutnie zgadza się z naszą polityką" - powiedział premier.

Morawiecki relacjonował, że papież był także zainteresowany sprawą Ukrainy i utrzymania jej integralności. Premier poinformował, że w trakcie rozmowy mówił m.in. o przyjmowanych w Polsce migrantach z Ukrainy, Czeczenii czy Uzbekistanu.

Na zakończenie wizyty w Watykanie premier wraz z rodziną złożył również kwiaty oraz modlił się przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra. Była to pierwsza wizyta Morawieckiego w Watykanie w roli szefa rządu.

Premier Morawiecki wraz z rodziną złożył kwiaty i odmówił modlitwę przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Na szarfie wiązanki złożonej przez szefa rządu napisano: "Wielkiemu synowi polskiej ziemi św. JP II z darem serca premier RP Mateusz Morawiecki AD 04.06.2018 r."

2 kwietnia minęło 13 lat od śmierci kanonizowanego w 2014 roku św. Jana Pawła II. Obecnie grobowiec papieża znajduje się w Kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. Trumna ze szczątkami została tam przeniesiona po beatyfikacji papieża w 2011 roku.

Wizyta przy grobie papieża w Bazylice św. Piotra była ostatnim punktem pobytu szefa polskiego rządu w Watykanie. Wcześniej premier Morawiecki został przyjęty na audiencji u papieża Franciszka. Była to pierwsza wizyta Morawieckiego u papieża w roli szefa rządu.

« 1 »
 • sp
  04.06.2018 16:04
  To bardzo cieszy, że Papież absolutnie zgadza się z polską polityką migracyjną.
 • to szok
  04.06.2018 19:17
  chce zjednoczonej Europy, ale Europy bardzo różnorodnej. Ta wizja Europy jest bardzo bliska wizji Europy, którą my reprezentujemy" - albo Morawiecki nie wie co mówi albo obaj z papieżem prą do federalizacji i islamizacji Europy
  doceń 13
 • EWUGOWIEC
  04.06.2018 19:43
  Mówcie co chcecie, ze mnie nie zrobicie juz "prawdziwego Europejczyka". Nigdy nikim takim być nie chciałem. Jestem z pokolenia, które Europę podziwiało najczęściej tylko przez szybę Pewexu, ewentualnie po wejściu do środka zaciągało się zapachem prawdziwej kawy, tytoniu i perfum. Wtedy zaś było EWG. I myślał sobie człowiek, że fajnie byłoby do tej Wspólnoty należeć, i żeby nasze towary też tak ładnie pachniały. No więc chcę należeć do Wspólnoty, ale nie do żadnej Unii! Niepotrzebna mi jakaś jedna, centralnie zarządzana Europa, która będzie rządzić się w moim domu. Zabrania mi nawet kupić sobie i wkręcić 100-watowej żarówki, a ja lubiłem nawet 150-tki! Zamiast tego drogie, trupio blade świetlówki czy LED-y, obce naturze i oku człowieka. A w supermarketach pełnych "zachodnich" towarów, nic już tak ładnie nie pachnie. Najwyżej stęchlizną, kiedy market zbliża się do plajty. W telewizorze jacyś "Europejczycy" nazywają mnie ciemnogrodem, a jeszcze lepiej... faszystą. I się za mnie wstydzą. Zupełnie nie wiem o co chodzi. No więc zupełnie nie pasuję do Unii, i tęsknię tylko do Wspólnoty.
  doceń 19
 • Gość
  05.06.2018 10:55
  "Cieszę się, że z głową Kościoła katolickiego myślimy tak bardzo podobnie, właściwie można powiedzieć w ogromnej większości tematów identycznie". Faktycznie, w ogromnej większości. Pomijając temat aborcji, ale to przecież błahostka nie warta wspomniania.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama