Kardynał Woelki wyjaśnia stawkę sporu o interkomunię w Niemczech

dodane 05.06.2018 11:25

VATICANNEWS.VA |

Metropolita Kolonii wyjaśnił racje, dla których niektórzy niemieccy biskupi nie zgadzają się na udzielanie Komunii protestantom z małżeństw mieszanych.

„Tu chodzi o życie i śmierć. Tu chodzi o śmierć i zmartwychwstanie. Tu chodzi o życie wieczne, tu chodzi o Chrystusa” – powiedział podczas procesji Bożego Ciała kard. Rainer Maria Woelki. Arcybiskup Kolonii odniósł się w ten sposób do debaty o możliwości udzielania Komunii świętej ewangelickim współmałżonkom. Kard. Woelki jest inicjatorem listu do Stolicy Apostolskiej, w którym siedmiu niemieckich biskupów prosi o wyjaśnienie, czy wytyczne niemieckiego episkopatu w tej sprawie są zgodne z nauką Kościoła.

Kard. Woelki powiedział, że w tym sporze chodzi o Kościół Chrystusowy i jego podstawy. Dlatego należy się spierać i szukać właściwej drogi. Należy szukać „nie byle jakiej drogi, ale drogi, którą wskazuje sam Chrystus. Bo On jest drogą, prawdą i życiem”.

Hierarcha odparł zarzuty, które pojawiły się w niektórych niemieckich mediach, jakoby zainicjował słynny list siedmiu biskupów za plecami przewodniczącego niemieckiego episkopatu. Jak stwierdził, pisał i mówił wszystko otwarcie i publicznie.

„My tutaj w Niemczech nie mieszkamy na wyspie szczęśliwości - mówił arcybiskup Kolonii – nie jesteśmy Kościołem narodowym. Jesteśmy częścią wielkiego Kościoła powszechnego. Wszystkie nasze niemieckie diecezje są włączone w ten duży globus. Wszyscy jesteśmy połączeni z innymi Kościołami katolickimi na całym świecie, zjednoczeni z głową, którą jest Ojciec Święty. Dlatego idziemy z nim w jedności z wszystkimi Kościołami lokalnymi do Chrystusa, wierni wierze, którą przekazali nam Apostołowie”.

W ubiegły weekend kard. Woelki doprecyzował, że rozumie małżeństwa mieszane i wyobraża sobie Komunię świętą dla ewangelickich współmałżonków w niektórych wyjątkowych przypadkach, ale nie jako obowiązującą normę. Tymczasem niektóre niemieckie portale odnoszą się do listu, który prefekt Kongregacji Nauki Wiary przesłał kard. Reinhardowi Marxowi, przewodniczącemu niemieckiego episkopatu. Kardynał nominat Luis Ladaria SJ napisał w nim „za wyraźną zgodą papieża”, by niemieccy biskupi wstrzymali się z publikacją wytycznych o interkomunii, temat ten bowiem dotyczy kwestii wiary i całego Kościoła powszechnego, a jego opracowanie zostało już zlecone odpowiednim watykańskim dykasteriom.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 kj 06.06.2018 14:09
Niezalogowany użytkownik Andrew, Judasz miał choć tyle przyzwoitości, że sam z niej wyszedł wiedząc, że nie jest w stanie łaski i nie przystąpił do komunii.
Plusów: 2 Alicja 05.06.2018 23:12
Niezalogowany użytkownik Przykro mi, nie rozumiem Pana odpowiedzi. Zechcialby Pan wyrazic swoja mysl w inny sposob?
Plusów: 9 Savonarola 05.06.2018 19:26
Niezalogowany użytkownik Dla przecietnego Polaka ekumenizm i tolerancja religijna nabiera wartosci z chwila wyjazdu do jednego z krajow proetstanckich. Warto chyba przypomniec,ze do Anglii,Holandii, Norwegii,USa,Australii ,Kanady itd. wyjechaly setki tysiecy polskich katolikow i juz na miejscu nie musza walczyc o akceptacje i tolerancje. W samych Niemczech liczba katolikow znacznie sie zmniejszyla po aferach natury moralnej i skandalach finansowych,natomiast obecny papiez Franciszek,od ktorego Polacy mogliby sie wiele nauczyc ,udal sie na swieto reformacji do Lund w Szwecji,doceniajac tym samym wklad jaki mial Luter w reformy Kosciola rzymskiego. Nie ma juz w Kosciele katolickim nastoletnich kardynalow,nie sprzedaje sie bzdurnych odpustow,ktore za pieniadze ,podobno skracaly meke w czyscu duszom krewnych itd. Pojawily sie za to takie nowinki jak Ruch Odnowy w Duchu Swietym,wieczory uwielbien,Kosciloly domowe,Nowa ewangelizacja,a wszystko to (wstyd sie przyznac) wzorowane jest na Kosciolach ewangelicznych.
Plusów: 4 Andrew Novalky 05.06.2018 18:16
Niezalogowany użytkownik Pan Jezus wyrzucił Judasza z ostatniej wieczerzy bo nie był w stanie łaski. Oto Twoja wiara i religia.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl