20-lecia samorządu wojewódzkiego

dodane 05.06.2018 14:18

Marta Sudnik-Paluch /Radio eM

Odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego upamiętniająca 20-lecie reformy samorządowej w Polsce.

Inscenizacja przygotowana przez aktorów Teatru Śląskiego   Marta Sudnik-Paluch /Radio eM Inscenizacja przygotowana przez aktorów Teatru Śląskiego To na jej mocy w kraju zaczął obowiązywać nowy podział terytorialny. Oprócz tego część kompetencji została przekazana władzom w regionach. Po dwóch dekadach od wprowadzenia tych zmian ich efekty ocenił Jan Olbrych, europoseł i pierwszy marszałek województwa śląskiego:

Nowy ład administracyjny miał na celu przekazanie kompetencji do regionów. – Niestety po dwóch dekadach owocnych przemian widzimy próbę recentralizacji państwa. Takie wnioski płyną m.in. z ostatnich informacji przekazanych przez szefa Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej – mówi Jerzy Stępień, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w latach 1997 – 1999:

Podczas uroczystej sesji radni podjęli uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem 20-lecia Województwa Śląskiego. W uchwale radni przypomnieli, że "ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa stanowi, że mieszkańcy województwa tworzą z mocy prawa regionalną wspólnotę samorządową. Jej przedstawicielami są władze regionu z sejmikiem województwa na czele".

Do udziału w sesji zostali zaproszeni m.in. byli marszałkowie województwa śląskiego. Gościem specjalnym jest były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia. Sesję rozpoczęła inscenizacja przygotowana przez aktorów Teatru Śląskiego, według tekstu Józefa Krzyka i w reżyserii Roberta Talarczyka.

Aktorzy Teatru Śląskiego   Marta Sudnik-Paluch /Radio eM Aktorzy Teatru Śląskiego

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| 20-LECIA SAMORZĄDU WOJEWÓDZKIEGO, 2019 BĘDZIE ROKIEM 20-LECIA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO., SEJMIK ŚLĄSKI, UROCZYSTA SESJA