Zmarł ks. Alojzy Binda

dodane 06.06.2018 14:13

jj

Miał 84 lata, z czego 60 przeżył w Chrystusowym kapłaństwie.

Zmarł ks. Alojzy Binda   archiwium archidiecezji Śp. ks. Alojzy Binda

Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę 9 czerwca o 10.00 w parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. Dzień wcześniej o 20.00 - eksportacja i Msza św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Brennej.

Śp. ks. Alojzy Binda był emerytowanym proboszczem parafii św. Jacka w Katowicach-Ochojcu i budowniczym kościoła św. Jacka. Ostatnie lata życia spędził w Brennej.

Urodził się 27 maja 1934 w Chełmie Śląskim w rodzinie Franciszka i Marii z d. Komandera. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1957 r. z rąk bp. Herberta Bednorza w Katowicach. Od prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego otrzymał dyspensę od wieku wymaganego do święceń prezbiteratu.

Był wikariuszem w parafiach: Opatrzności Bożej w Gaszowicach (od 30 sierpnia 1957), św. Marii Magdaleny w Cieszynie (od 8 sierpnia 1958, od 1960 był też kapelanem w Śląskim Szpitalu w Cieszynie), Przemienienia Pańskiego w Katowicach (od 31 sierpnia 1963), św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach (od 2 września 1967, był tam też duszpasterzem akademickim).

Od 30 sierpnia 1968 był rektorem kościoła św. Jerzego w Cieszynie, z prawem noszenia pelerynki proboszczowskiej. Otrzymał polecenie zorganizowania przy tym kościele normalnego duszpasterstwa, z myślą o utworzeniu tam w przyszłości odrębnej parafii (została erygowana 29 czerwca 1980). Formalnie był wikariuszem w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie. 15 września 1971 r. nadany mu został tytuł proboszcza.

Ostatnią jego placówką duszpasterską była parafia św. Jacka w Katowicach-Ochojcu.

Od 15 czerwca 1973 r. był tam wikariuszem ekonomem, a od  26 października 1974 r. - proboszczem. 26 października 1973 r. został też duszpasterzem akademickim w tej parafii. Dokończył tam, przerwaną wybuchem II wojny światowej, budowę kościoła parafialnego i postarał się o wystrój jego wnętrza.

Od 1990 r. był katechetą w Szkole Podstawowej nr 56. Ponadto pełnił funkcje: członka Diecezjalnej Komisji Ekumenicznej (od 18 grudnia 1970 r.), wicedziekana dekanatu cieszyńskiego oraz dziekana dekanatu Katowice-Południe (od 5 maja 1981 r., II kadencja od 11 czerwca 1987 r.)

Z dniem 31 lipca 1999 został przeniesiony - na własną prośbę, ze względu na stan zdrowia - na emeryturę. Zamieszkał w Brennej, gdzie zmarł 5 czerwca.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ARCHIDIECEZJA KATOWICKA, KSIĘŻA ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ, ZMARLI KAPŁANI

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.