Śpiewajcie na chwałę Boga

dodane 09.06.2018 19:13

Hanna Czogalik

zobacz galerię 

Słowami "Przyjmij Księgę Słowa Bożego i gorliwie przekazuj je śpiewem, aby nastała chwała Boża i świętość ludu Bożego" ustanowiono 8 nowych psałterzystów, absolwentów 14. edycji kursu.

Śpiewajcie na chwałę Boga   Hanna Czogalik Nowo ustanowieni psałterzyści

Uroczyste włączenie w posługę absolwentów kursu miało miejsce podczas III Diecezjalnej Pielgrzymki Psałterzystów i Scholi Liturgicznych do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach.

- W dniu, w którym Kościół wspomina Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny, zgromadziliśmy się pod obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, aby prosić Ją, by wspierała naszą posługę - powiedział na rozpoczęcie Mszy Świętej ks. Adam Kozak, referent diecezji gliwickiej ds. muzyki kościelnej i organizator pielgrzymki. - Chciejmy uroczyście dziękować Bogu za to, że powołuje nas do pełnienia różnorakiej posługi przy Jego ołtarzu - zachęcał.

Na pielgrzymkę przybyli tegoroczni absolwenci kursu, którzy zostali ustanowieni psałterzystami w czasie Mszy Świętej, jak i ci, którzy już wzbogacają liturgię swoim śpiewem. Wśród uczestników pielgrzymki znaleźli się także przedstawiciele scholi liturgicznych. Nie zabrakło również ich rodziców.

Funkcję kantora pełniła Brygida Tomala, jedna z prowadzących kurs dla psałterzystów, a przy organach zasiadł Patryk Pfeifer, absolwent Studium Muzyki Kościelnej.

Mszy Świętej przewodniczył ks. inf. Konrad Kołodziej   Hanna Czogalik Mszy Świętej przewodniczył ks. inf. Konrad Kołodziej Mszy Świętej przewodniczył i uroczyście przyjął do posługi nowych psałterzystów ks. inf. Konrad Kołodziej, emerytowany proboszcz katedry gliwickiej. - Wielka jest radość pełnienia funkcji podczas liturgii - mówił do wiernych w czasie homilii. - Tej liturgii, która jest zapowiedzią jeszcze większej radości i piękniejszej liturgii w królestwie niebieskim - dodał.

W dalszej części homilii zwrócił się szczególnie do tegorocznych absolwentów kursu dla psałterzystów, do ludzi młodych. Cytując słowa św. Jana Pawła II, pouczył, że młodość jest czasem zasiewów i budowania fundamentów pod przyszłe życie. - To czas, który trzeba dobrze zagospodarować - podkreślił.

Nawiązując do Ewangelii o odnalezieniu Jezusa w świątyni, mówił, że "Chrystusa można czasem utracić, ale pocieszenie płynie ze słowa Bożego, które jasno mówi o tym, że zawsze można Go łatwo odnaleźć. Jak Józef i Maryja, w świątyni". - Boga zawsze znajdujemy w społeczności ludzi. Dlatego od wielu wieków sprawujemy pielgrzymki. Bo tam spotykamy się z ludźmi wierzącymi jak my - zauważył.

Kończąc homilię, życzył nowym psałterzystom, aby zawsze z radością szukali Jezusa w swoich świątyniach, w których pełnić będą zaszczytną posługę przekazywania słowa Bożego dla dobra słuchających i uczestniczących w liturgii. - Całe stworzenie śpiewa pochwałę Boga, swego Stwórcy. Śpiewajcie z pełnym przekonaniem i zaangażowaniem Panu Bogu na chwałę - powiedział.

Dokumenty liturgiczne stanowią, że psalm - jako część liturgii słowa - ma być wykonywany z ambony   Hanna Czogalik Dokumenty liturgiczne stanowią, że psalm - jako część liturgii słowa - ma być wykonywany z ambony Po Mszy Świętej absolwentom wręczono certyfikaty ukończenia kursu, będące zaświadczeniem o posiadaniu uprawnień do pełnienia funkcji. Następnie psałterzyści wspólnie ze swoimi bliskimi spotkali się na poczęstunku.

Kurs dla psałterzystów to cykl 10 spotkań, obejmujących teorię i praktykę. Zakończone egzaminem kursy organizowane są przez Referat ds. Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Gliwicach.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KS. INFUŁAT KONRAD KOŁODZIEJ, PIELGRZYMKA SCHOLI, PSAŁTERZYŚCI, SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY W GLIWICACH

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl