Sellin: Aglomeracje mają po trzy, cztery lotniska

dodane 10.06.2018 16:00

PAP |

- Po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego lotnisko na warszawskim Okęciu powinno dalej funkcjonować jako wielkomiejskie lotnisko warszawskie - powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Nowego Dworu Mazowieckiego wiceminister kultury.

Sellin: Aglomeracje mają po trzy, cztery lotniska  

"Zdecydowaliśmy się na inwestycję w Centralny Port Komunikacyjny "Solidarność", gdyż wszelkie analizy pokazują, że biznes lotniczy, przewozy pasażerskie, przewozy towarów tak szybko się rozwijają, również w Polsce, że Okęcie za lat 10 kompletnie się zadławi. Okęcie jest już dzisiaj praktycznie lotniskiem w środku miasta. Funkcjonowaniem Okęcia jest dotkniętych 300 tys. osób, jeśli chodzi o hałas. Nie znaczy to, że Okęcie trzeba będzie zamykać, wręcz przeciwnie. Po prostu intensywność działania tego lotniska powinna być za jakiś czas mniejsza, kiedy zbudujemy Centralny Port Komunikacyjny" - powiedział Sellin.

"Jak będziemy mieli CPK między Warszawą a Łodzią za lat dziewięć, trochę odciążone Okęcie, które powinno jako takie dodatkowe lotnisko wielkomiejskie, warszawskie, dalej funkcjonować i ten Modlin jako uzupełniające lotnisko... Takie aglomeracje, jak ta Warszawsko - Łódzka, która nam się szykuje, takie aglomeracje mają często po trzy, cztery lotniska. I można to wszystko tak skonfigurować, żeby każdy mniej więcej wiedział, jakiemu obszarowi służy. Tutaj wielkie tranzyty, tutaj obsługa europejska, a tutaj na przykład obsługa lokalna" - dodał.

Nowe lotnisko wraz z infrastrukturą, ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Po pierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, czyli do końca 2027 r.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GOSPODARKA, INWESTYCJE, LOTNICTWO, PAP, PARTIE, PIS

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 ds 11.06.2018 11:06
Niezalogowany użytkownik Wreszcie ktoś myśli perspektywicznie przewidując sytuację za 10 lat. Brak takiego działania spowodował, że duże aglomeracje duszą się w smogu, hałasie i korkach...
Plusów: 2 Tomasz Niewierny 10.06.2018 21:33
Niezalogowany użytkownik Który to polski wybitny specjalista wyliczył tej polskiej elicie politycznej to wielkie zapotrzebowanie na tak duże lotnisko międzynarodowe. LOT jako polski przewoźnik musiałby dziesięciokrotnie powiększyć swoją flotę ale na to jest za biedny i tak byłby nieznaczącym na arenie międzynarodowej przewoźnikiem. Te wielkie inwestycje są domeną dyktatorów jak Erdogan, Putin czyżby Polska zmierzała także w tym kierunku albo już jest. To nie jest polityka przyszłościowa dla polskiej rodziny ale dla dzieci i wnuków dzisiejszych polityków by pod ciężarem tych długów mogli po raz kolejny odbudować Polskę z ruiny gospodarczej.
Plusów: 2 Jurek 10.06.2018 20:05
Niezalogowany użytkownik Jesli pan Selin porownuje 2 mln Warszawe do 10 mln Londynu to gratuluje. Ponadto statystyczny Anglik lata 3 razy czesciej niz Polak

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl