107,6 FM

Sam Chrystus uzdalnia człowieka do tego rodzaju miłości

Miłujcie waszych nieprzyjaciół. Mt 5,44

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził.

A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.

Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią?

Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski».


Reakcją na pojawienie się nieprzyjaciela jest na ogół uprzedzający atak, próba unicestwienia go lub – w najlepszym wypadku – nieagresywna, ale skuteczna obrona. Jezus zaleca nam inny sposób postępowania: miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy Was prześladują. Czyniąc to, mamy naśladować naszego Ojca niebieskiego, który swą opatrznością otacza dobrych i złych. Mamy być doskonali jak Ojciec nasz niebieski. To znaczące, że św. Łukasz w analogicznym miejscu swej Ewangelii napisze: „bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6,36). Sam Chrystus uzdalnia człowieka do tego rodzaju miłości, miłości miłosiernej, umierając za nas na krzyżu, „gdy byliśmy jeszcze grzesznikami” (Rz 5,8).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • albert
    19.06.2018 08:38
    Ten fragment Ewangelii dla większości z pewnością jest niezrozumiały i nie do przyjęcia, a tak jest za sprawą braku wiedzy na temat słowa "miłość". Obecnie słowo "miłość" i słowo "kochanie", są mocno nadużywane przez ludzi nieznających ich prawdziwego znaczenia, co sprawia ich mocne zakłamanie. Aby zrozumieć co Pan Jezus nam mówi, musimy sobie uświadomić, że słowo "miłość" oznacza traktowanie wszystkich ludzi sprawiedliwie i bycie w stosunku do nich miłosiernym, czyli traktowanie wszystkich zgodnie z Dekalogiem, a gdy ktoś jest w potrzebie (sprawy niezbędne życiowo), to udzielanie mu ze swojego. Słowo "kochanie" odnosi się tylko i wyłącznie w stosunku do miłości oblubieńczej i małżeńskiej, oraz miłości rodziców do dzieci, czyli do miłości niebiańskiej będącej darem Bożym. Wszystkie inne przypadki używania słowa "kochanie", to jego nadużywanie. Podsumowując, w tym fragmencie Ewangelii Pan Jezus mówi nam, że wobec wszystkich mamy być sprawiedliwi i miłosierni, co zresztą w wielu innych miejscach Ewangelii przypomina.
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter