Papież: Dyktatury zaczynają się od oszczerczego przekazu

dodane 18.06.2018 12:26

KAI |

Na zwodniczą siłę skandalu i destruktywną moc oszczerczego przekazu zwrócił uwagę Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Papież: Dyktatury zaczynają się od oszczerczego przekazu   PAP/EPA/ANGELO CARCONI

W swojej homilii Ojciec Święty nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (1 Krl 21, 1b-16), opowiadającego o oszczerstwie, którym posłużył się król Achab, aby zamordować Nabota i przywłaszczyć sobie jego winnicę.

Papież przypomniał historię winnicy, której Nabot nie chciał sprzedać królowi Achabowi. Wobec tego monarcha przystał na radę swej żony Izebel, i zgodził się, aby Nabot został fałszywie oskarżony i ukamienowany, stając się męczennikiem, gdyż pragnął ocalić swe dziedzictwo. Franciszek dodał, że historia ta powtarza się w Jezusie, a następnie w pierwszym męczenniku Kościoła – św. Szczepanie i wreszcie we wszystkich męczennikach, wobec których stosowano oszczerstwa. Paradygmat ten pojawia się także w działaniach wielu szefów państw. Zaczyna się od kłamstwa, a zniszczywszy daną osobę doprowadza się do jej osądzenia i potępienia.

„Także dziś, w wielu krajach, stosuje się tę metodę: niszczenie wolnej komunikacji” – stwierdził Ojciec Święty. Wskazał na przykład monopolizacji środków przekazu i ich zafałszowania, co prowadzi z kolei do osłabienia demokracji. Następnie sędziowie osądzają i skazują ofiary tego oszczerstwa. W ten sposób rodzi się i narasta dyktatura.

„Wszystkie dyktatury zaczynały w ten sposób, poprzez zafałszowanie przekazu, umieszczanie środków przekazu w rękach ludzi bez skrupułów, czy rządu pozbawionego skrupułów” – powiedział papież. Dodał, że podobne mechanizmy mają miejsce w życiu codziennym, kiedy rodzi się chęć zniszczenia danej osoby - zaczyna się od obmowy, oszczerstwa, rozpowiadania skandali.

Franciszek zauważył, że często obserwujemy w mediach pogoń za skandalami, a osoby które padły ofiarą oszczerstwa nie mogą się bronić. Przykładem tego są dyktatury minionego wieku i prześladowanie Żydów, które zaczęło się od oszczerstw i obmowy.

„Oszczerczy przekaz wymierzony w Żydów, a oni byli wykańczani w Auschwitz, bo nie zasługiwali na życie. Och... to horror, ale horror, który dzieje się dzisiaj: w małych społeczeństwach, między ludźmi i w wielu krajach. Pierwszym krokiem jest zawłaszczenie przekazu, a następnie zniszczenie, osądzenie i śmierć” – stwierdził Ojciec Święty.

Papież przypomniał słowa apostoła Jakuba, który w rozdziale 3 swego listu mówi o grzechach języka. Zachęcił też do ponownego przeczytania 21 rozdziału 1 Księgi Królewskiej oraz do pomyślenia o wielu zniszczonych osobach, krajach, o wielu dyktaturach, które zniszczyły państwa.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 jola1954 18.06.2018 14:15
Niezalogowany użytkownik Czyżby Papież mówił o dzisiejszej Polsce?
Plusów: 0 wujek_Olek 18.06.2018 14:14
Tak jest, celem III. Rzeszy była eksterminacja Żydów (po ich okradzeniu) i zniewolenie słowiańskich "podludzi" (Polaków, Rosjan, ...) w drodze do "przestrzeni życiowej na wschodzie" (rosyjskich surowców). Dla nadmiaru "podludzi" przewidziana była "Vernichtung durch Arbeit (zagłada przez pracę)", np. przy budowie barier przeciwpancernych (Heinrich Himmler do generałów SS, Poznan, 4./6.10.1943). Protokół konferencji Wannsee z 20.1.1942 wymienia 11 mln przewidzianych do Zagłady Żydów europejskich, których ogromna większość mieszkała w Polsce i Rosji, "w przestrzeni życiowej na wschodzie".
Plusów: 5 wujek_Olek 18.06.2018 14:00
Trzeba dodać, że wszystkie ideologie totalitaryzmów zakłamują zawsze i koniecznie przeszłość. Tak Islam jak (nied-)oświecenie kłamią, że przed nimi była niewiedza, raz djāhilīya u jednych, czy "ciemne" średniowiecze u drugich. W ten sposób sie wykorzenili i uniemożliwili nawrócenie, teszuwę, metanoię, możliwość naprawy błędu pierworodnego. A nawet mały błąd z czasem wielkim sie staje, tak Arystoteles. Islam jeszcze z rozkazu i w obecności "proroka" popełniał ludobójstwa np. żydowskiego szczepu Banū Quraiza, (nied-)oświecona rewolucja francuska markiza de Sade np. ludobójstwo katolików w Vendée (zobacz https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojny_wandejskie).
Bolszewizm, narodowy socjalizm ale i nasz tęczowy neoliberalizm to tylko inne objawy ludobójczej .nowoczesności, zobacz "Nowoczesność i Zagłada" Zygmunta Baumana. Kalifat i anglosaski Lewiatan, świeckie państwo dowolnego prawa to dwie strony tego samego medalu.
Plusów: 2 Dd 18.06.2018 13:56
Niezalogowany użytkownik Trzeba nie znać historii, by stawiać znak równości między Polakami, którzy zginęli w Oświęcimiu, a planową i metodyczną eksterminacją Żydów. Propaganda komunistyczna przez lata próbowała wmówić, że Oświęcim to było miejsce, gdzie Niemcy zabijali Polaków. Wszystkie badania naukowe a także raporty Pileckiego potwierdzają, że ginęli przede wszystkim Żydzi. Nie było planowego mordowania Polaków, którzy ginęli głównie w wyniku chorób, pracy ponad siły, egzekucji przy próbie ucieczki. Żydzi byli usmiercani bez nadania statusu więźnia, wychodzili z transportu, odbierano im kosztowności, wyrywano zęby i prowadzono na śmierć, całość trwała 20 minut. W liczbach też przeważają ofiary narodowości żydowskiej, głównie z Węgier i Polski. Liczba ofiar wśród Polaków jest porównywalna z ilością zamordowanych Żydów z Francji.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl