107,6 FM

Setnik wie coś, o czym lud wybrany zapomniał

Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mt 8,9

Gdy Jezus wszedł do Kafarnaum, zwrócił się do Niego setnik i prosił Go, mówiąc: «Panie, sługa mój leży w domu sparaliżowany i bardzo cierpi». Rzekł mu Jezus: «Przyjdę i uzdrowię go».

Lecz setnik odpowiedział: «Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie. Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: „Idź!” – a idzie; drugiemu: „Przyjdź!” – a przychodzi; a słudze: „Zrób to!” – a robi».

Gdy Jezus to usłyszał, zadziwił się i rzekł do tych, którzy szli za Nim: «Zaprawdę, powiadam wam: U nikogo w Izraelu nie znalazłem tak wielkiej wiary. Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i z Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim. A synowie królestwa zostaną wyrzuceni na zewnątrz – w ciemność; tam będzie płacz i zgrzytanie  zębów». Do setnika zaś Jezus rzekł: «Idź, niech ci się stanie, jak uwierzyłeś». I o tej godzinie jego sługa odzyskał zdrowie.

Gdy Jezus przyszedł do domu Piotra, ujrzał jego teściową, leżącą w gorączce. Ujął ją za rękę, a gorączka ją opuściła. Potem wstała i usługiwała Mu.

Z nastaniem wieczora przyprowadzono Mu wielu opętanych. On słowem wypędził złe duchy i wszystkich chorych uzdrowił. Tak oto spełniło się słowo proroka Izajasza: «On przyjął nasze słabości i dźwigał choroby».


Oto słowa setnika, poganina, o którym Jezus powie, że u nikogo w Izraelu nie znalazł tak wielkiej wiary. Jak to się dzieje, że poganie mają większą wiarę od wiary Izraela? Setnik wie coś, o czym lud wybrany zapomniał: że wiara Izraela nie jest jego prywatną własnością, lecz ma być wyznawana w zastępstwie wszystkich ludów. Setnik ma także wielkie pokłady pokory, do której skłania go świadomość jego ludzkiej sytuacji. Wie, że sam podlega władzy, a gdy ma rozkazywać, czyni to na zasadzie obowiązującego w wojsku posłuszeństwa. Jako wydający rozkazy jest odpowiedzialny przed kimś, kto ma wyższą rangę. Bo taki jest porządek rządzący światem. Setnik ma jeszcze coś. To łaska przeczucia, że to Jezus ma tę władzę, która jest najwyższa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela
  29.06.2018 12:10
  Wiara w zastępstwie? Nie ma czegoś takiego. "Kto w sercu uwierzy i ustami wyzna" - sam, a nie za kogoś. Setnik wyznaje wiarę w moc słowa Jezusa. I nie doznaje zawodu.
  doceń 5
 • albert
  30.06.2018 11:30
  Ten przykład z Ewangelii pokazuje nam, że ludzie nie rozumiejący do końca Bóstwa Syna Bożego, też dostępują łask płynących z wiary w Niego. Setnik nie rozumiał skąd się Jezus wziął. On jedynie wierzył, że Jezus ma Boską moc. Setnik swoją wiarę czerpał z poznania otaczającej go najbliższej rzeczywistości. Rzeczywistości wojskowej i nawet to wystarczyło aby uwierzyć w Boską moc Jezusa. Jest to jasny wskaźnik równo prawności tzw. wiary ludowej z wiarą intelektualistyczną. Wiary ludowej, która często jest wyśmiewana przez różnych "intelektualistów".
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter