107,6 FM

Elektrykami w smog

Członkowie sejmowych podkomisji rozmawiali na wyjazdowym posiedzeniu w Tarnowskich Górach o elektromobilności i innowacjach.

Członkowie sejmowej podkomisji stałej do spraw polityki rozwoju inteligentnych miast i elektromobilności Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii zebrali się na wyjazdowym posiedzeniu w siedzibie tarnogórskiej firmy Chemet. Rozmawiali na temat ustawy o elektromobilności i rynku mocy w kontekście walki ze smogiem.

Posłanka Barbara Dziuk przekonywała, że po uchwaleniu ustawy o elektromobilności śląscy przedsiębiorcy już pracują nad innowacjami w tej dziedzinie, jednak do realizacji ich wizji zwykle potrzeba wsparcia rządowego. - Najważniejszym efektem tych wszystkich działań ma być zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Chodzi o zapobieganie chorobom cywilizacyjnym - podkreśliła.

Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach prof. Arkadiusz Mężyk zaznaczył, że jego uczelnia rozwija technologie proekologiczne, m.in. w dziedzinie elektromobilności, ale też energetyki i ochrony środowiska. - To nie tylko prace badawczo-rozwojowe, badania i realizowane projekty, ale aktywności studentów w ramach kół naukowych, które odnoszą ogromne sukcesy, m.in. w zakresie projektowania i produkowania pojazdów o napędzie elektrycznym - zaznaczył rektor.

Także prezes Regionalnej Izby Przemysłowo Handlowej w Gliwicach Wiktor Pawlik podkreślał, że bardzo ważna jest współpraca pomiędzy samorządami, biznesem a nauką. Przekonywał, że bez tego trudno wyobrazić sobie rozwój, zarówno w dziedzinie motoryzacji, jak i energetyki. - To wskazuje Komisja Europejska, ale też trendy światowe - powiedział.

Prezes Chemetu Ireneusz Popiół przekonywał, że jego firma - i jej produkty - od lat wpisują się w działania ograniczające niską emisję. Firma produkuje m.in. zbiorniki dla gazu LPG, LNG i CNG. Wyraził nadzieję, że we współpracy z uczelniami uda się rozwijać innowacyjne technologie w tej dziedzinie.

W 2009 r. firma otrzymała wsparcie finansowe z Centrum Innowacji NOT na rozwój technologii i budowę urządzeń. - Dzisiaj jesteśmy przygotowani do tego, żeby zaoferować gotowe rozwiązania... już te rozwiązania oferujemy - powiedział prezes i dodał, że firma budowała swoje instalacje w kilku miejscach w Polsce oraz w krajach skandynawskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama