Nowy sondaż. PiS znowu z ponaddwukrotną przewagą nad PO

dodane 19.06.2018 19:45

PAP |

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public.

Nowy sondaż. PiS znowu z ponaddwukrotną przewagą nad PO   JACEK ZAWADZKI / Foto Gość

Do Sejmu nie dostałyby się: Nowoczesna (4 proc.), PSL (3 proc. proc.), Partia Wolność (1 proc.) i Partia Razem (1 proc.). 18 proc. spośród badanych wyrażających gotowość udziału w wyborach nie umiało określić, na jakie ugrupowanie oddałoby głos.

W porównaniu z majem notowania PiS wzrosły o 5 punktów procentowych. 2-procentowy spadek zanotowała Platforma Obywatelska, a Kukiz'15 1-procentowy wzrost. SLD i Nowoczesna utrzymały poparcie z maja. Na PSL, Partię Razem i Wolność chce głosować po 1 proc. mniej ankietowanych w porównaniu z ubiegłym miesiącem.

Chęć udziału w wyborach wyraziło 61 proc. respondentów, z czego 26 proc. stwierdziło zdecydowaną chęć, a 35 proc. uznało, że raczej poszłoby do głosowania. 28 proc. badanych zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w wyborach (12 proc. raczej nie, 16 proc. zdecydowanie nie); 11 proc. było w tej sprawie niezdecydowanych.

Kantar Public zwraca uwagę, że w czerwcu nie odnotowano zmian w deklarowanej chęci udziału w wyborach względem poprzedniego miesiąca.

Według ekspertki Kantar Public Urszuli Krassowskiej, na wzrost notowań partii rządzącej wpływ mogą mieć takie czynniki jak "zapowiedziany program Dobry Start, czyli 300 zł dla każdego ucznia, obietnice waloryzacji emerytur, a także utrzymująca się dobra koniunktura gospodarcza i niskie bezrobocie".

"Po stronie opozycji w tym miesiącu odnotowujemy niewielki spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej i PSL oraz stabilizację potencjału wyborczego Nowoczesnej i SLD" - zauważyła.

Krassowska zwróciła też uwagę, że nadal na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek Polaków, którzy chcą uczestniczyć w wyborach, ale nie znajdują na scenie politycznej swoich przedstawicieli.

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 8-17 czerwca na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1023 pełnoletnich mieszkańców Polski techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PARTIE, SONDAŻ, WYBORY

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 jot 20.06.2018 12:39
Niezalogowany użytkownik @ VELARIO --- proponuję na pocieszenie najpobożniejszą gazetę codzienną w kraju (Wyborczą, źli ludzie powiadają - Wybiórczą) i jej cotygodniową mutację dla postępowych katolików - Tygodnik Powszechny. Powinny chociaż częściowo ukoić Twoje cierpienie.
Plusów: 0 Seitz 20.06.2018 11:12
Niezalogowany użytkownik Gość w przeciwieństwie do wiadomości TVP zawsze mówi prawdę. Nie manipuluje w komentarzu do sondaży. Czasem ogłasza wzrost, a czasem spadek poparcia.
Plusów: 3 Kammm 20.06.2018 07:53
Niezalogowany użytkownik Dwie minuty szukania. Nie ma za co ;)
https://www.gosc.pl/doc/4751398.Spada-poparcie-dla-premiera-i-rzadu
https://www.gosc.pl/doc/4736588.Sondaz-Wciaz-duza-przewaga-PiS-ale-znaczny-spadek-poparcia
https://www.gosc.pl/doc/4529951.Sondaz-Duzy-spadek-notowan-PiS
Plusów: 2 Kimono 20.06.2018 00:19
Niezalogowany użytkownik I bardzo dobrze. To już kolejny sondaż w którym opozycji targowickiej mocniej spada, pomimo praktycznego przejęcia N.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl