Lista "piosenek zakazanych" podczas udzielania sakramentu małżeństwa?

dodane 20.06.2018 14:36

KAI |

W diecezji tarnowskiej ma się pojawić lista „piosenek zakazanych” podczas udzielania sakramentu małżeństwa. W specjalnym dokumencie chodzi głównie o ujednolicenie liturgii, podczas której małżonkowie wypowiadają sakramentalne „tak”. Będzie to jeden z efektów prac V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Lista "piosenek zakazanych" podczas udzielania sakramentu małżeństwa?   kyonokyonokyono / CC 2.0 Leonard Cohen

„Jest postulat przygotowania specjalnej instrukcji, bo obserwujemy wiele nadużyć” – mówi ks. Andrzej Turek, rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej, podsumowując obrady Komisji Głównej.

„Księża czasem muszą się mocować z różnymi opiniami, wizjami narzeczonych. Jest wiele nadużyć, wynikających niejednokrotnie z niewiedzy, czasem z postawy życzeniowej. Przede wszystkim chodzi o sam ryt sprawowania sakramentu, o całą ornamentykę, która mu towarzyszy. Jest chociażby kwestia pieśni. Trzeba może ustalić kanon piosenek zakazanych, które nie powinny być wykonywane w trakcie liturgii” – wyjaśnia ks. Andrzej Turek.

Jak dodaje ks. Andrzej Dudek, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Życia Sakramentalnego jest palącą sprawą wypracowanie obligatoryjnego schematu celebracji sakramentu małżeństwa.

„Księża nierzadko stawiani się w bardzo niekomfortowej sytuacji. Synod musi wziąć ich w obronę, musi pomóc duszpasterzom, dając im do ręki zbiór stosownych przepisów Kościoła jako koronny argument, że powinno być właśnie tak, a nie jakkolwiek, jak sobie ktoś wymyśli” – dodaje ks. Dudek.

Podczas obrad dyskutowano, że taki schemat powinien zawierać listę „piosenek zakazanych”. „Byłby to czyli zbiór utworów wokalno-instrumentalnych, których pod żadnym pozorem nie wolno wykonywać w kościele podczas uroczystości zaślubin” – konkluduje liturgista ks. Dudek.

Komisja Główna uchwaliła, iż stosowny dokument pojawi się jako pierwszy owoc sesji plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

„Dni L. Cohena i jego „Hallelujah”, z którego uczyniono ślubny szlagier, choć utwór nie ma nic wspólnego z weselem, w kościołach diecezji tarnowskiej wydają się więc policzone” – podsumował ks. Andrzej Turek, rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Dokument ma także dotyczyć przygotowania do sakramentu małżeństwa i życia rodzinnego a także towarzyszenia małżonkom w ich życiu.

Synod diecezjalny ma potrwać trzy lata. Pierwszy rok obrad, który rozpoczął się w kwietniu poświęcony jest rodzinie.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 71 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Ha! 25.11.2018 18:05
Niezalogowany użytkownik Racja! Nie ma przymusu zawierania małżeństwa w kościele, dlatego coraz bardziej popularne są śluby cywilne i konkubinaty - można wtedy grać co się chce.
Plusów: 1 podaj nick 25.07.2018 15:58
Niezalogowany użytkownik nie chodzi o prowadzenie tylko o tekst, on pisze o Bogu judaistów nie zaś katolickim " Bóg którego nie zna z imienia" to judaizm, warto się douczyć cokolwiek o religiach zanim się naklepie na portalu religijnym
Plusów: 2 kkk 01.07.2018 20:14
Niezalogowany użytkownik Jak już ktoś ma problem z "Ave Maria" to... pozostaje życzyć zdrowia, zwłaszcza tego umysłowego.
Plusów: 2 Katolik 23.06.2018 19:05
Niezalogowany użytkownik No to pozostaje juz tylko uswietnic mlodym msze slubna nieszporami...Naprawde sa problemy w kosciele i zajmowanie sie piosenka powazne nie jest

wszystkie komentarze >