107,6 FM

Jezus daje początek nowemu porządkowi

Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą? Mt 9,14

Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?»

Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć.

Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie, i gorsze staje się przedarcie. Nie wlewają też młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki przepadają. Ale młode wino wlewają do nowych bukłaków, a tak jedno i drugie się zachowuje».


Pobożność żydowska charakteryzowała się wieloma praktykami, przez które oddawano cześć Bogu: modlitwa, ofiara, dzieła pokutne, wśród których znajdował się i post. Jezus jednak daje początek nowemu porządkowi, który zostaje ukazany w obrazie godów weselnych. Wszystkie praktyki pobożne muszą zostać wypełnione nową treścią, którą jest wiara w Jezusa. Nowego ducha Ewangelii nie można bowiem wkładać w stare formy żydowskiej pobożności. Nowe stworzenie (Ga 6,15), a wraz z nim i nowy człowiek (Ef 2,15), który podejmuje nową drogę życia (Hbr 10,20), otrzymuje od Jezusa nie tylko nowego ducha, ale również nowe zmysły. Wszystko po to, by mógł rozpoznać Zmartwychwstałego w przykazaniach, słowach, sakramentach i w życiu. Bo nowe wino można wlewać tylko do nowych bukłaków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • albert
    07.07.2018 09:19
    "Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie, i gorsze staje się przedarcie." Polacy nie posłuchali Jezusa i przyszyli nową łatę na stare i teraz przedarcie staje się jeszcze większe. Obecnie darcie ma miejsce w miejscu wymiaru sprawiedliwości, po którym wino i bukłaki będą do wyrzucenia. Nauka Jezusa, to nie jest jakieś teoretyzowanie, ale dotyczy realnego życia i to do żywego.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.