Europosłowie PiS: PE zablokował wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu

dodane 04.07.2018 06:35

PAP |

Parlament Europejski zablokował w Strasburgu wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu - informują we wtorek europosłowie PiS. Ekspozycja zorganizowana została przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE we współpracy z polską delegacją w grupie EKR.

Europosłowie PiS: PE zablokował wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu   Jacek Zawadzki /Foto Gość

We wtorek w PE w Strasburgu zainaugurowano zorganizowaną przez polskie przedstawicielstwo wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II. Razem z nią miała zostać otwarta ekspozycja poświęcona Józefowi Piłsudskiemu.

Jak powiedział na inauguracji Ryszard Legutko (PiS), wystawa poświęcona Piłsudskiemu z "niejasnych powodów została zablokowana przez PE".

Dodał, że zamierza w tej sprawie interweniować w środę na posiedzeniu plenarnym. "To rzecz absolutnie skandaliczna. Nie mamy żadnej oficjalnej odpowiedzi w tej sprawie na piśmie, dostaliśmy tylko sygnał, że nie ma na nią zgody. Fakt, że PE nie pozwala zrobić wystawy o jednym z ojców polskiej niepodległości w 100-letnią rocznicę polskiej niepodległości, jest oburzający. Okazuje się, że 30 lat po upadku komunizmu nazwisko Piłsudskiego jest rugowane w UE" - powiedział dziennikarzom Legutko.

Europoseł Karol Karski (PiS) wyjaśnił PAP, że decyzje dotyczące wystaw podejmuje w PE odpowiedni kwestor. "W tym przypadku jest to brytyjska europosłanka Catherine Bearder, członkini frakcji liberałów. Stwierdziła, że nie zostały dostarczone odpowiednie dokumenty w tej sprawie. Zwróciłem się, aby ten temat został poruszony na kolegium kwestorów i żeby Catherine Bearder złożyła informacje na temat tego, co się stało. Wygląda na to, że był to pretekst, i to nieprawdziwy, bo komplet dokumentów został dostarczony" - powiedział.

Również Ryszard Czarnecki (PiS) podkreśla, że sytuacja jest "skandaliczna". "Pytanie, czy wie o tym przewodniczący PE Antonio Tajani. Jest to sytuacja, która nie zdarzyła się po raz pierwszy. (...) Według mojej wiedzy to czwarta ocenzurowana w PE wystawa zorganizowana przez polskich europosłów" - powiedział PAP, wspominając przypadek wystawy poświęconej ochronie życia poczętego, o katastrofie smoleńskiej czy o Czeczenii.

Także europosłanka Jadwiga Wiśniewska (PiS) uważa, że zablokowanie wystawy to skandal. "Pewnie gdyby lewica zorganizowała wystawę poświęconą Karolowi Marksowi, to otwierałby ją szef KE Jean-Claude Juncker. W środę na początku sesji plenarnej pojawi się nasz silny głos w sprawie ekspozycji poświęconej Józefowi Piłsudskiemu. To niebywała cenzura" - zaznaczyła.

Do czasu nadania depeszy PAP nie otrzymała komentarza służb prasowych w tej sprawie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, HISTORIA, ORGANIZACJE, PAP, PE, UE, UNIA EUROPEJSKA

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Jacek P 05.07.2018 09:55
Niezalogowany użytkownik "Dobra, czy ktoś może mi powiedzieć jakie realne zasługi dla odzyskania niepodległości miał Piłsudski? "- No bys się człowieku nie kompromitował z tym pytaniem. No chyba że jesteś innej narodowości np angielskiej czy francuskiej to tak możesz pytać , albo jesteś z opcji lewackiej to rzeczywiście bliżej ci do Marksa któremu teraz stawiają pomnik w Bruksel. Ale chyba to pierwsze bo imię też jakieś takie dziwne ;-)
Plusów: 0 Jacek P 05.07.2018 09:49
Niezalogowany użytkownik Szanowna pani Jolu jeżeli pani myśli że taką wystawę się organizuje w 2-3 dni to widzę że pani idzie tokiem myślenia tych buców pod tytułem Boni Lewandowski i Roze von Hohencośtam. Jeżeli sie nie ma nic ciekawego lub mądrego do powiedzenia to się proszę nie udzielać.
Plusów: 0 Dremor 04.07.2018 17:14
Dobra, czy ktoś może mi powiedzieć jakie realne zasługi dla odzyskania niepodległości miał Piłsudski?

W czasie wojny walczył po stronie zaborców. W chwili ogłaszania niepodległości Polski (6 listopada) nie było go w kraju. 11 listopada jedynie przyjął zwierzchność nad armią od Rady Regencyjnej, która była przedstawicielstwem zaborców i nie miała żadnej realnej władzy ani kompetencji w niepodległym już kraju. Inna sprawa, że 11 listopada Polska nie miała armii, więc zwierzchnictwo Piłsudskiego nic nie znaczyło.
Piłsudski jako "ojciec polskiej niepodległości" jest wytworem propagandy z czasów międzywojennych, kiedy to kult wodza stał się obowiązujący w kraju.
Plusów: 1 Dremor 04.07.2018 17:05
Akurat Marks był gorącym zwolennikiem niepodległej Polski.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl