107,6 FM

Europosłowie PiS: PE zablokował wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu

Parlament Europejski zablokował w Strasburgu wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu - informują we wtorek europosłowie PiS. Ekspozycja zorganizowana została przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE we współpracy z polską delegacją w grupie EKR.

We wtorek w PE w Strasburgu zainaugurowano zorganizowaną przez polskie przedstawicielstwo wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II. Razem z nią miała zostać otwarta ekspozycja poświęcona Józefowi Piłsudskiemu.

Jak powiedział na inauguracji Ryszard Legutko (PiS), wystawa poświęcona Piłsudskiemu z "niejasnych powodów została zablokowana przez PE".

Dodał, że zamierza w tej sprawie interweniować w środę na posiedzeniu plenarnym. "To rzecz absolutnie skandaliczna. Nie mamy żadnej oficjalnej odpowiedzi w tej sprawie na piśmie, dostaliśmy tylko sygnał, że nie ma na nią zgody. Fakt, że PE nie pozwala zrobić wystawy o jednym z ojców polskiej niepodległości w 100-letnią rocznicę polskiej niepodległości, jest oburzający. Okazuje się, że 30 lat po upadku komunizmu nazwisko Piłsudskiego jest rugowane w UE" - powiedział dziennikarzom Legutko.

Europoseł Karol Karski (PiS) wyjaśnił PAP, że decyzje dotyczące wystaw podejmuje w PE odpowiedni kwestor. "W tym przypadku jest to brytyjska europosłanka Catherine Bearder, członkini frakcji liberałów. Stwierdziła, że nie zostały dostarczone odpowiednie dokumenty w tej sprawie. Zwróciłem się, aby ten temat został poruszony na kolegium kwestorów i żeby Catherine Bearder złożyła informacje na temat tego, co się stało. Wygląda na to, że był to pretekst, i to nieprawdziwy, bo komplet dokumentów został dostarczony" - powiedział.

Również Ryszard Czarnecki (PiS) podkreśla, że sytuacja jest "skandaliczna". "Pytanie, czy wie o tym przewodniczący PE Antonio Tajani. Jest to sytuacja, która nie zdarzyła się po raz pierwszy. (...) Według mojej wiedzy to czwarta ocenzurowana w PE wystawa zorganizowana przez polskich europosłów" - powiedział PAP, wspominając przypadek wystawy poświęconej ochronie życia poczętego, o katastrofie smoleńskiej czy o Czeczenii.

Także europosłanka Jadwiga Wiśniewska (PiS) uważa, że zablokowanie wystawy to skandal. "Pewnie gdyby lewica zorganizowała wystawę poświęconą Karolowi Marksowi, to otwierałby ją szef KE Jean-Claude Juncker. W środę na początku sesji plenarnej pojawi się nasz silny głos w sprawie ekspozycji poświęconej Józefowi Piłsudskiemu. To niebywała cenzura" - zaznaczyła.

Do czasu nadania depeszy PAP nie otrzymała komentarza służb prasowych w tej sprawie.

« 1 »
 • jola1954
  04.07.2018 09:01
  Mieli złożyć dokumenty 2 miesiące przed otwarciem wystawy,złożyli 2 dni przed otwarciem,a teraz są oburzeni.
 • gosc
  04.07.2018 10:55
  Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela wolnośc słowa nam odbiera...bo w Brukseli bardzo lubią komunizm a nie znoszą wolnych, suwerennych narodów.
 • gut
  04.07.2018 11:19
  Jak się stawia wysoki pomnik Marksowi, to trudno innemu stawiać... "Nie można dwoma panom służyć..."
 • Dremor
  04.07.2018 17:14
  Dobra, czy ktoś może mi powiedzieć jakie realne zasługi dla odzyskania niepodległości miał Piłsudski?

  W czasie wojny walczył po stronie zaborców. W chwili ogłaszania niepodległości Polski (6 listopada) nie było go w kraju. 11 listopada jedynie przyjął zwierzchność nad armią od Rady Regencyjnej, która była przedstawicielstwem zaborców i nie miała żadnej realnej władzy ani kompetencji w niepodległym już kraju. Inna sprawa, że 11 listopada Polska nie miała armii, więc zwierzchnictwo Piłsudskiego nic nie znaczyło.
  Piłsudski jako "ojciec polskiej niepodległości" jest wytworem propagandy z czasów międzywojennych, kiedy to kult wodza stał się obowiązujący w kraju.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama