"Tagesspiegel": Co siódmy dorosły w Niemczech funkcjonalnym analfabetą

dodane 05.07.2018 12:35

PAP |

Co siódmy dorosły w Niemczech jest funkcjonalnym analfabetą - pisze w środę dziennik "Der Tagesspiegel". W Berlinie stworzono dla nich specjalne ośrodki, w których mogą się kształcić.

Zgodnie z danymi Uniwersytetu w Hamburgu z 2011 roku 14,5 proc. Niemców w wieku 18-67 lat to funkcjonalni analfabeci. Szacuje się, że tylko w Berlinie takich osób jest ok. 320 tys.

Funkcjonalny analfabetyzm nie oznacza, że ludzie ci nie potrafią czytać i pisać - wyjaśnia Ida Wehinger z berlińskiego ośrodka Alpha Alliance Neukoeln. "Zazwyczaj potrafią rozpoznać pojedyncze słowa lub zwroty, ale nie czytają tekstu ze zrozumieniem" - tłumaczy.

Alpha Alliance Neukoeln to najstarszy z ośmiu berlińskich ośrodków, których celem jest kształcenie i alfabetyzacja dorosłych.

Ucząca się w ośrodku 54-letnia Tina Fidan utrzymuje, że jest w stanie przeczytać wszystkie litery i połączyć je w słowo, ale ma problem z jego interpretacją. Przypomina, że w szkole pomagał jej brat bliźniak, któremu rewanżowała się, rozwiązując za niego zadania matematyczne.Według Wehinger funkcjonalni analfabeci "rozwijają znaczną zależność od pomagających". "W pewien sposób są oni wykluczeni ze społeczeństwa - biurokratyczne formularze, faktury i znaki stanowią dla nich barierę prawie nie do pokonania" - pisze "Der Tagesspiegel".

48-letni Harald Gaul z Alpha Alliance Neukoeln twierdzi, że został zwolniony z pracy, gdy jego szef w warsztacie rowerowym zorientował się, że nie potrafi "poprawnie czytać".

Jak pisze "Der Tagesspiegel", "wstyd jest wciąż dużym problemem; wielu funkcjonalnych analfabetów woli izolować się, zamiast ujawnić swoją słabość". Niektórzy z nich unikają szkoleń i mogą nawet zrezygnować z pracy, byle tylko nikt nie zorientował się w ich słabości.

Zdarza się, że ich przełożeni i znajomi w pracy nie wiedzą o ich analfabetyzmie. Większość z nich ukrywa swoją przypadłość przed innymi, stosując odpowiednie sztuczki, np. usprawiedliwiając się małą czcionką lub brakiem okularów.

Cytowani przez "Der Tagesspiegel" uczniowie Alpha Alliance Neukoeln utrzymują, że z początku nie jest łatwo podjąć naukę w ośrodkach. Pomaga im jednak "poczucie trochę lepszego odnajdywania się w społeczeństwie".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NIEMCY, PAP, SPOŁECZEŃSTWO

Przeczytaj komentarze | 24 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość 08.07.2018 00:21
Niezalogowany użytkownik wuj wynajduje jakieś wątpliwe autorytety, a później odpowiada pytaniem na pytanie
Plusów: 0 wujek_Olek 06.07.2018 21:22
Bo w niektórych swoich wypowiedziach trafił w dziesiątkę? Szukajcie prawdy, gdziekolwiek ...
Plusów: 1 wujek_Olek 06.07.2018 20:16
Pod Matematyk na ten temat (seks) nic nie pisalem. Wstrzemiesliwosc - od alkoholu, bo o tym mowa, jak o rozumnym czytaniu.
Plusów: 9 Gość 06.07.2018 19:36
Niezalogowany użytkownik dlaczego Friedrich Nietzsche ma być autorytetem?

wszystkie komentarze >