107,6 FM

Full Power Spirit na rozpoczęcie Parafiady

Jubileuszowa, 30. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży rusza 8 lipca w Warszawie.

Przez 30 lat w Warszawie rywalizowało już ponad 30 tys. uczestników z 3 kontynentów - Europy, Azji i Afryki. Do jubileuszu 30-lecia nawiązują 3 okręgi flagi olimpijskiej, z kolei biało-czerwona kropka przypomina 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak wygląda logo 30. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, która potrwa od 8 do 14 lipca w Warszawie. Organizatorzy spodziewają się prawie 1500 uczestników z 7 państw: Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Polski. Będą oni reprezentować swoje kluby, szkoły i parafie. Imprezę honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Pomysłodawcą ruchu parafiadowego był pijar - śp. o. Józef Joniec. Program oparty jest na antycznej triadzie: stadion - teatr - świątynia i obejmuje aktywności o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym.

Uczestnicy wystartują w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach, m.in. lekkoatletyce, pływaniu, turniejach piłki nożnej, koszykowej i siatkowej. Wezmą udział w konkursach (wiedzy, plastycznych, wokalnych), przeglądach teatralnych i warsztatach. Jednym z nich będzie konkurs wiedzy o sporcie (polskie ikony piłki nożnej), innym - konkurs plastyczny „Life in a Jar”, nawiązujący do działalności Ireny Sendler. Ciekawie zapowiadają się warsztaty kolorowych kalejdoskopów (do wykonania z kartonu, rurek PCV, płyt CD i innych tworzyw wtórnych) oraz warsztaty tworzenia instrumentów i narzędzi muzycznych, jak burzowce, kije deszczowe i kalimby. W hali Arena Ursynów rozegrany zostanie mecz pomiędzy reprezentacjami Parafiady i Policji. Kapitanami obu drużyn będą kobiety. Wystartuje także gra historyczna „Wyścig Niepodległości”, nawiązująca do popularnej dawniej gry w kaplse.

Jubileuszowa Parafiada po raz kolejny odbędzie się na obiektach dwóch uczelni stolicy - SGGW, gdzie na tydzień powstanie miasteczko parafiadowe m.in. z namiotem Adoracji Najświętszego Sakramentu, oraz Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie odbędą się zawody lekkoatletyczne. Na inaugurację 8 lipca o godz. 16 parafiadowicze będą pielgrzymować do sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Mszy św. będzie przewodniczył bp Marian Florczyk, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa sportowców.

Po Mszy św. nastąpi ceremonia otwarcia i festyn na fortach siekierkowskich. Oprócz wielu innych atrakcji o 19.00 zagra zespół Full Power Spirit, polska grupa muzyczna wpisująca się w nurt muzyki chrześcijańskiej, tworzący głównie w stylu hip-hop.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

h