Filipiny: Biskupi wzywają do postu i modlitwy po bluźnierstwie prezydenta

dodane 11.07.2018 18:44

KAI |

Filipińscy biskupi wzywają wiernych do postu i modlitwy, jako przebłagania za bluźnierstwa, którego dopuścił się prezydent kraju Rodrigo Duterte. Podczas jednego z czerwcowych przemówień polityk w wyjątkowo obraźliwy sposób wypowiadał się o Bogu.

Filipiny: Biskupi wzywają do postu i modlitwy po bluźnierstwie prezydenta   Roman Koszowski /Foto Gość

Episkopat Filipin wzywa katolików z całego kraju do zjednoczenia się w modlitwie dn. 16 lipca, a także do podjęcia trzydniowego postu w dniach 17-19 lipca. Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie, wspólną intencją postu i modlitwy w tych dniach ma być wyproszenie "Bożego miłosierdzia dla tych, którzy zbluźnili przeciwko Imieniu Bożemu, którzy mówią oszczerstwa i zaświadczają o nieprawdzie oraz za tych którzy dopuszczają się morderstwa lub usprawiedliwiają je, jako metodę zwalczania przestępczości w kraju".

W czerwcu, podczas jednego z wystąpień publicznych prezydent Filipin Rodrigo Duterte w niezwykle obraźliwy sposób wypowiadał się o Bogu. Była to jego odpowiedź na krytykę ze strony filipińskich biskupów i kapłanów, którzy potępili mordowanie dilerów narkotykowych w ramach prowadzonej na Filipinach kampanii antynarkotykowej. Jak wynika z niezależnych sondaży, przeprowadzonych w tygodniu, w którym doszło do tego zdarzenia, popularność głowy państwa spadła wśród obywateli w następstwie jego bluźnierczych wypowiedzi. Niektóre źródła filipińskie podają, powołując się na wypowiedzi głowy państwa, że antychrześcijańska i antyklerykalna postawa prezydenta ma być konsekwencją nadużyć seksualnych ze strony duchownego, którego ofiarą miał być w młodości Dutarte.

W miniony poniedziałek przywódca spotkał się z filipińskimi biskupami i zadeklarował zaprzestanie atakujących Kościół wypowiedzi. Przy okazji tego spotkania przewodniczący Konferencji Episkopatu Filipin abp Romulo Valles of Davao przypomniał, że "Kościół szanuje władzę polityczną, zwłaszcza polityków wybranych w demokratycznych wyborach parlamentarnych, dopóty dopóki nie sprzeciwiają się oni podstawowym duchowym i moralnym pryncypiom, które są nam bliskie, takim, jak świętość życia, integralność stworzenia i niezbywalna godność człowieka".

Filipiny są jedynym w Azji krajem, którego większość obywateli stanowią katolicy. Prezydent kraju znany z mocnego poparcia antykoncepcji i małżeństw homoseksualnych, natomiast jest przeciwny aborcji. Na Filipinach obowiązuje surowe prawo antyaborcyjne, choć podziemie tego procederu uważane jest za bardzo rozbudowane.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Roberto 12.07.2018 14:24
Niezalogowany użytkownik Velario ,chodzi o to,że w grupie jest moc.I jak się dużo ludzi będzie modlić i pościć za prezydenta Filipin,to Bóg być może przyjdzie z tą łaską dla niego.Bóg nie jest mściwy i małostkowy.Bóg jest najlepszym przyjacielem.To ludzie tylko mają błędne pojęcie o Bogu.Oczywiście będą konsekwencje tego co powiedział prezydent Filipin ale tylko te konsekwencje będą dla niego.
Plusów: 0 parafianka 12.07.2018 11:00
Niezalogowany użytkownik Na Filipinach skrajny sadyzm to przejaw miłości. Ja stoję po stronie tych którzy bardziej dbają troszczą się o prawa np. zwierząt gospodarskich niż takich ludzi jak przeciętny Filipińczyk.
Plusów: 3 velario 12.07.2018 02:16
Skoro to prezydent Filipin wypowiadał się o Bogu obraźliwie, to dlaczego do modlitwy i postu wzywani są wszyscy katolicy tego kraju? Czy to jest tak, że jeżeli tej modlitwy i postu zabraknie, to Bóg się rozgniewa i ześle na Filipiny jakieś nieszczęścia? Czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić? Wygląda bowiem na to, że Bóg jest bardzo małostkowy i mściwy, jeżeli oczekuje "przebłagiwania" Go za niemądre słowa jednego człowieka, i to na dodatek przez tych, którzy niczego w tym zakresie nie zawinili. Nie rozumiem tego.
Plusów: 1 henrykmaroszek 11.07.2018 22:54
A ja zapraszam was do modlitwy za naszą ojczyznę, czy to swoimi słowami czy korzystając z modlitewnika. Dla tych co są w podróży polecam https://naszemodlitwy.pl

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl