Kard. Duka złożył pozew ws. kontrowersyjnych spektakli

dodane 12.07.2018 15:32

PAP |

"Zachowanie teatru mocno zraniło moją wiarę i dlatego zwróciłem się do sądu, aby zdecydował, co jest jeszcze sztuką, a co szkodzi innym osobom i moim prawom".

Kard. Duka złożył pozew ws. kontrowersyjnych spektakli   Tomasz Gołąb /Foto Gość Spektakl Klątwa Teatr Powszechny afisz

Praski arcybiskup i prymas Czech, kard. Dominik Duka złożył pozew do sądu w Brnie w związku z kontrowersyjnymi przedstawieniami teatralnymi, które zdaniem kardynała naruszyły jego prawa zagwarantowane w Karcie Podstawowych Praw i Wolności - pisze w czwartek CTK.

Pozew złożony przez kardynała dotyczy dwóch spektakli w reżyserii chorwackiego reżysera i dramaturga Olivera Frljicia: "Nasza przemoc i wasza przemoc" oraz "Klątwa", które pokazywano w maju w ramach festiwalu "Świat Teatru 2018" w Brnie.

W jednej ze scen sztuki "Nasza przemoc, wasza przemoc" aktor ucharakteryzowany na Jezusa gwałci muzułmankę, w dramacie "Klątwa" jest scena seksu oralnego z rzeźbą przypominająca papieża Jana Pawła II. Spektakle wywołały protesty, w tym bezpośrednio na scenie teatru w Brnie.

Kardynał Duka uznał, że naruszone zostały jego prawa zawarte w Karcie Podstawowych Praw i Wolności, która jest częścią porządku konstytucyjnego Republiki Czeskiej. Pozew w imieniu kardynała złożył adwokat z Karlowych Warów Ronald Niemec, który jeszcze przed spektaklami w Brnie zaskarżył organizatorów festiwalu. Później swój pozew wycofał, a teraz złożył ponownie razem z kardynałem Duką - napisał portal dziennika "Lidove Noviny" ("LN"), który rozmawiał z adwokatem.

"LN" publikują także wypowiedź kardynała Duki, który oświadczył, że zdecydował się na złożeni pozwu jako osoba prywatna. Zastrzegł, że choć reprezentuje Kościół katolicki w Republice Czeskiej, przede wszystkim kocha Chrystusa jako człowiek. "Zachowanie teatru mocno zraniło moją wiarę i dlatego zwróciłem się do sądu, aby zdecydował, co jest jeszcze sztuką, a co szkodzi innym osobom i moim prawom".

Prymas Czech rozesłał w czwartek do mediów oświadczenie, w którym przypomniał, że jest zarówno praskim arcybiskupem, jak i członkiem Kościoła. "Ponieważ papież Franciszek mówi, że pasterz musi czuć tak jak owce z jego stada, moim obowiązkiem jest zabranie głosu nie tylko we własnym imieniu, ale także w imieniu innych. Sądzę, że przyzwoitość i szacunek dla innych i ich poglądów jest podstawą współżycia w społeczeństwie" - pisze kardynał Duka.

Pozwanym przez kardynała Dukę jest Centrum Teatru Eksperymentalnego, któremu podlega teatr "Husa na provazku". To ten teatr wystawił obie sztuki w reżyserii Frljicia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CZECHY, KOŚCIÓŁ, KULTURA, PAP, SĄDOWNICTWO, TEATR

Przeczytaj komentarze | 9 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 gośćKA 15.07.2018 18:58
Niezalogowany użytkownik To właśnie, czyli episkopat , mam na myśli stawiając Czechów za przykład . - To do jana. :-)
Plusów: 0 jan 13.07.2018 08:53
Niezalogowany użytkownik W Czechach wierzy w Boga tylko kilkanaście procent społeczeństwa , praktykuje jeszcze mniej. "Dobry" przykład.
Plusów: 4 Barbara 12.07.2018 23:32
Niezalogowany użytkownik Dariuszu, kiedy tacy pseudoartyści w swojej twórczości obrażą Twoją matkę, żonę czy dziecko nie będziesz protestował ???
Plusów: 1 gośćKA 12.07.2018 22:48
Niezalogowany użytkownik Wypada, jak przed 1050 laty , uczyć się od Czechów. I schować mniemanie o swojej "wielkiej chrześcijańskości " do archiwum, albo....czekać na prześladowanie.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl