107,6 FM

Wassermann: W przyszłym tygodniu termin przesłuchania Donalda Tuska

W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

"W najbliższym tygodniu podczas posiedzenia komisji będziemy ustalać termin przesłuchania Donalda Tuska. Sądzę, że odbędzie się ono w drugiej połowie września" - zapowiedziała w rozmowie z PAP Wassermann.

"Podejrzewam, że odbędzie się ono po 20 września" - doprecyzowała.

Jak tłumaczyła komisja chce ustalić termin przesłuchania b. premiera z dużym wyprzedzeniem, tak by mógł on dostosować go do swojego kalendarza.

Wassermann wielokrotnie informowała, że Donald Tusk ma być ostatnim świadkiem, jakiego przesłucha komisja. W niedawnej rozmowie z PAP zapowiedziała, że raport końcowy z prac komisji powinien być gotowy w listopadzie.

Celem powołanej w lipcu 2016 r. komisji śledczej jest zbadanie i ocenienie prawidłowości i legalności działań podejmowanych wobec Amber Gold przez rząd, w szczególności ministrów: finansów, gospodarki, infrastruktury, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i podległych im funkcjonariuszy publicznych.

Do zadań komisji należy też zbadanie działań, jakie podejmowali w sprawie spółki: prezes UOKiK, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także prokuratura oraz organy powołane do ścigania przestępstw, w szczególności szefowie ABW i CBA oraz Komendant Główny Policji i podlegli im funkcjonariusze publiczni. Komisja śledcza ma także zbadać działania podejmowane ws. Amber Gold przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

« 1 »
 • gosc
  15.07.2018 12:26
  Znowu będzie grał umęczonego przez "reżim" i zrobi cyrk z przyjazdem?
  doceń 2
 • Alexy Neudorf
  15.07.2018 15:38
  Dziwny to kraj gdzie za wszystko co się dzieje odpowiedzialność niby ponosi rząd. Jeżeli jestem taki głupi i oddaję moje oszczędności jakiemuś bankowi który obiecuje mi zysk który przerasta wszystko co jest normalne to moją głupotą nie można winić rząd tylko sam muszę za to zapłacić. Ile to banków na świecie upadło i jeszcze nikt nie pociągnął jakikolwiek rząd do odpowiedzialności. Od tego jest prokuratura, wolne sądy i organizacje nadzorcze nad Bankami. Tak samo z tymi którzy zaciągali kredyty w innej walucie to oni myśleli że wystrychnęli państwo na dudka tak było też na początku ale jak ktoś wierzy w tym nie ma ryzyka to też niech sam za swoje głupoty płaci. I tu państwo ani rząd nie ma nic do szukania. Także wymaganie by rząd podniósł ceny skupu na owoce i warzywa jest też polską głupotą bo to musi rynek sam regulować. Dlatego myślę że Polska nawet w 21 wieku tkwi jeszcze w ustroju gdzie o wszystkim decyduje sekretarz albo prezes partii rządzącej.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama