Szczyt Trump-Putin rozpoczął się w Helsinkach

dodane 16.07.2018 13:19

PAP |

Spotkanie prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, rozpoczęło się w poniedziałek w Helsinkach. Szczyt amerykańsko-rosyjski, pierwszy od objęcia prezydentury przez Trumpa, odbywa się w pałacu prezydenckim w centrum stolicy Finlandii.

Szczyt Trump-Putin rozpoczął się w Helsinkach   PAP/EPA/KIMMO BRANDT Pałac prezydencki w Helsinkach, gdzie odbywa się szczyt Trump-Putin

Putin przybył do Helsinek później niż oczekiwano. Według wcześniejszych zapowiedzi spotkanie rozpoczną rozmowy prezydentów w cztery oczy. Następnie zaplanowano roboczy lunch w szerszym gronie, po którym odbędzie się wspólna konferencja prasowa przywódców; pierwotnie była zaplanowana na godz. 16-17 (godz. 15-16 w Polsce).

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek w Helsinkach, że chce omówić z przywódcą Rosji Władimirem Putinem sprawy handlu, zbrojeń jądrowych i wojskowe. Putin zaznaczył, że nadszedł czas na rozmowy o stosunkach USA i Rosji i problemach na świecie.

Trump oświadczył, że dogadywanie się z Rosją to dobra rzecz oraz wyraził nadzieję, że uda się znaleźć rozwiązania problemów w dwustronnych stosunkach.

Równolegle z rozmowami przywódców odbywa się w Helsinkach spotkanie sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo i szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa.

Trump i Putin przeprowadzili pierwsze i jak dotąd jedyne rozmowy dwustronne w lipcu 2017 roku w Hamburgu, w kuluarach szczytu G20. Widzieli się również w listopadzie zeszłego roku na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Wietnamie, ale wówczas nie doszło do pełnoformatowego spotkania z udziałem doradców i tłumaczy. Prezydenci USA i Rosji przeprowadzili ponadto kilka rozmów telefonicznych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, FINLANDIA, PAP, PILNA, PREZYDENT, PUTIN, ROSJA, SZCZYT, TRUMP, USA