Tatrzańskie schronisko odcięte od świata na skutek ulewnych opadów

dodane 19.07.2018 09:20

Wojciech Teister

Wszystkimi żlebami idą rwące, potężne potoki, zerwany jest most na drodze dojściowej do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Z powodu intensywnych opadów deszczu i podtopień władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zdecydowały o zamknięciu niektórych szlaków turystycznych.

Tatrzańskie schronisko odcięte od świata na skutek ulewnych opadów   Wojciech Teister

Intensywne opady deszczu na południu Polski spowodowały ogromne spustoszenie m.in. w Tatrach. Odcięte od świata jest schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Na drodze dojściowej przez Dolinę Roztoki (zielony szlak od Wodogrzmotów Mickiewicza) zerwany został drewniany most. W schronisku przebywają turyści. W informacji zamieszczonej na profilu społecznościowym schroniska czytamy:

Katastrofalne opady deszczu spowodowały ogromne spustoszenie, na pewno nie ma mostu w Roztoce na zielonym szlaku do Pięciu Stawów, według naszej oceny schronisko jest całkowicie odcięte, wszystkimi żlebami idą rwące potężne potoki

Porwany most znajduje się kilkaset metrów niżej, niepozorny zwykle potok Roztoka zamienił się w bardzo szeroką i rwącą rzekę:

Potok w Dolinie Roztoki   facebook.com/Pięć-Stawów Potok w Dolinie Roztoki Sytuacja pogodowa w Tatrach jest bardzo groźna, obowiązuje trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego. TOPR apeluje o rezygnację z jakichkolwiek wyjść w góry, szlaki w wielu miejscach są nie do przejścia, a sytuacja może się zmieniać bardzo dynamicznie.

TPN zamknął liczne szlaki turystyczne. Zamknięte są: szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich; mostek przy Wielkim Stawie w Dolinie Pięciu Stawów Polskich; odcinek ścieżki nad Reglami z Polany Małołąckiej do Przysłopu Miętusiego; szlak przez Dolinę Małej Łąki na przełęcz Kondracką; szlak z Kuźnic na Przełęcz między Kopami przez Dolinę Jaworzynki; szlak na Kasprowy Wierch z Kuźnic przez Myślenickie Turnie; szlak z Murowańca do Czarnego Stawu; szlak z Brzezin do Murowańca; szlak z Murowańca na Rówień Waksmundzką; szlak z Morskiego Oka na Rysy. Zalana jest ścieżka wokół Rysów.

Z powodu silnych opadów deszczu zamknięto też jedno z trzech ujęć wody dla Zakopanego - w Kuźnicach. W związku z tym w mieście nastąpi spadek ciśnienia wody w wodociągach, możliwe są również czasowe przerwy w dostawach wody.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 gorolaz 19.07.2018 14:41
..."zalana jest ścieżka wokół Rysów". Chodzi pewnie o ścieżkę wokół Morskiego Oka.
Plusów: 0 MAx 19.07.2018 11:51
Niezalogowany użytkownik Nic nie piszą o szlaku Zawrat-Murowaniec (jedynie Zawrat-Świnica jest nieczynny), jednak jest to dość wymagający wysokogórski szlak raczej dla bardziej obeznanych z górami, a przy opadach dodatkowo niebezpieczny, więc nawet jeśli nie jest zamknięty zwykły spacerowy turysta który wejdzie przez dolinę roztoki do Doliny Pięciu Stawów może sobie samemu bez opieki bardziej doświadczonych osób nie poradzić na tym szlaku.
Plusów: 0 Radek 19.07.2018 11:12
Niezalogowany użytkownik a co ze szlakiem do Murowańca przez Zawrat?

wszystkie komentarze >