Sejm przyjął poprawkę do projektu nowelizacji ustaw o SN i sądach

dodane 20.07.2018 16:38

PAP |

Posłowie podczas trzeciego czytania projektu nowelizacji m.in. ustaw o SN, KRS i prokuraturze przyjęli poprawkę zgłoszoną przez posła PiS Marka Asta. Zakłada ona wykreślenie z nowelizacji ustawy przepisu dopuszczającego - w określonych przypadkach - zmianę dobranego losowo składu sędziowskiego.

Sejm przyjął poprawkę do projektu nowelizacji ustaw o SN i sądach   PAP/Marcin Obara

Za przyjęciem tej poprawki głosowało 389 posłów, 11 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Była ona głosowana łącznie z takim samym wnioskiem mniejszości zgłoszonym przez Nowoczesną.

Przepis projektu, który zgodnie z przyjętą poprawką został wykreślony, głosił że "po odbyciu posiedzenia, o którym zawiadamia się strony, zmiana składu sądu może nastąpić tylko w przypadku niemożności rozpoznania sprawy w dotychczasowym składzie albo długotrwałej przeszkody w rozpoznaniu sprawy w dotychczasowym składzie".

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak podczas głosowania wyjaśniał, że poprawka została złożona przez posła Asta, aby uniknąć "krzyku i wrzasku wynikającego ze złej woli albo z niezrozumienia". "A państwu znowu się to nie podoba. Więc o co tak naprawdę chodzi? Czy chodzi o merytoryczną dyskusję, czy chodzi o to żeby zrobić zadymę? Czy chodzi o to, żeby zaatakować coś, co myśmy wprowadzili, a czego wy przez osiem lat nie potrafiliście wprowadzić" - pytał Piebiak posłów opozycji.

"Mieliście osiem lat żeby to zrobić; nie zrobiliście tego. To myśmy wprowadzili system losowego przydziału spraw; taka jest prawda i nie zagłuszycie tego" - mówił wiceminister.

Wszystkie pozostałe wnioski mniejszości i poprawki zgłoszone przez opozycję, nad którymi dotychczas głosował Sejm, zostały odrzucone.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KRS, PAP, PRAWO, SEJM, SN, SĄDOWNICTWO

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 nika 21.07.2018 12:48
Niezalogowany użytkownik To jest dowód najwyższej nieufności, także wobec tych nowo powoływanych i nowo awansowanych... Oby Senat to anulował, bo tam, gdzie są składy wieloosobowe zrobi się bałagan i zatory nie do wyobrażenia... A co do poprzedniego - nie trzeba choroby (bo to sugeruje starszych sędziów), wystarczy także urlop rodzicielski czy wychowawczy... Naprawdę, trzeba nie mieć wyobraźni...
Plusów: 1 nika 20.07.2018 22:55
Niezalogowany użytkownik To będzie horror! A jest brak wyobraźni. Wystarczy nie daj Boże - choroba jednego z sędziów, żeby sprawa nie mogła zostać wyznaczona po odroczeniu, nawet przez długie miesiące. I co to ma przyspieszyć? I dlaczego poprzedni przepis był "be"? To nie jest nowelizacja prospołeczna...

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl