107,6 FM

Czym są ziarna gorczycy w świecie?

Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn i staje się drzewem. Mt 13,32

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść:
«Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, większe jest od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki podniebne przylatują i gnieżdżą się na jego gałęziach».

Powiedział im inną przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż się wszystko zakwasiło».

To wszystko mówił Jezus tłumom w przypowieściach, a bez przypowieści nic im nie mówił. Tak miało się spełnić słowo Proroka: «Otworzę usta w przypowieściach, wypowiem rzeczy ukryte od założenia świata».


Tyle ziaren gorczycy rozsianych jest po całym świecie. Drobne uczynki miłosierdzia. Spojrzenie w oczy. Uśmiech. Krótkie akty strzeliste. Westchnienie do Boga. Niewielkie umartwienie w intencji kogoś, kto potrzebuje wsparcia. Wysiłek wstrzemięźliwości, odmówienie sobie przyjemności. Tyle drobnostek, z których wyrastają potężne drzewa… I choć drzewo z gałęziami i owocem zawsze rzucać się będzie w oczy, to jednak trzeba mieć w pamięci, z jak małego ziarna się rozwinęło. Bóg przyjmuje nasze drobne gesty postu, modlitwy i jałmużny i przemienia je we wspaniałe owoce życia. Nasz problem polega na tym, że nie doceniając drobiazgów, stanowczo zbyt często rozpoczynamy drogę wiary z perspektywy drzewa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela
  30.07.2018 14:31
  Jezus pokazuje dwie perspektywy wzrostu Królestwa Bożego. Wertykalną (od ziarna do drzewa) i horyzontalną (zakwaszanie całości od zaczynu). Nie wolno ich mieszać ani zamieniać. Należy nie tyle mnożyć ziarna gorczycy, co pozwolić każdemu z nich wzrosnąć. I nie ścinać drzew tylko dlatego, że przeszkadza nam ich perspektywa ...
  doceń 0
 • Claire
  30.07.2018 22:04
  Niezależnie od perspektywy ... (wertykalnej czy horyzontalnej),
  ENERGIĄ dla każdego wzrostu duchowego jest MIŁOŚĆ do Boga i człowieka, często połączona z bólem i cierpieniem.
  Im większe cierpienie, tym większa energia wzrostu lub upadku.
  Jeżeli cierpienie łączymy z ofiarą Chrystusa współtworzymy ENERGIĘ wzrostu.
  Jeżeli za bardzo skupiamy się na sobie i naszym cierpieniu (użalamy się nad sobą)
  życiowe doświadczenia zamiast wzrostu powodują w nas zastój, regres i wyniszczenie...
  doceń 0
 • Gabriela
  01.08.2018 13:51
  Wzrost daje Bóg. Nawet, jeżeli osoby postronne skłonne są widzieć tylko "zastój, regres i wyniszczenie ..."
  doceń 0
 • Claire
  06.08.2018 09:48
  Wzrost daje Bóg, który JEST MIŁOŚCIĄ
  a nasze ludzkie postrzeganie
  niestety
  bywa dalekie od patrzenia z miłością,
  często dzieje się z udziałem szczególnej soczewki -
  szkła powiększającego cudze błędy.
  Jeżeli naprawdę kochasz Boga to musisz kochać Go w drugim człowieku.
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.